Tırnak Tipleri

Beyaz Tırnaklar 
Leuconychia (yunanca leukos=beyaz), tırnağın bir darbe almasına, soya çekime veya özensiz ve bilinçsiz yapılan manikürlere bağlı olabilmektedir. İç kaynaklı nedenler, menstürasyon (aybaşı) veya şiddetli hastalıklarla ilgili olabilmektedir.

Kahverengi veya siyah tırnaklar
Çoğunlukla, potasyum permanganat, gümüş nitrat, zararlı kozmetik ürünler (tırnak cilası, saç boyaları vb) gibi zarar verici ürünlerle uğraşan kuaförler, marangozlar, fırıncılar, ve fotoğrafçıların maruz kaldığı mesleki etkenlerden kaynaklanmaktadır.Tütün de buna neden olabilmektedir.Tırnakta herhangi bir anormallik olduğunda bir dermatoloğa başvurulmalıdır,dermatolog tam bir teşhiste bulunacak ve bir tedavi önerecektir.

Kalın, esnemeyen tırnaklar
Göze hoş görünmez ve rahatsızlık verirler.

Nedeni: Keratin, kalsiyum veya silikona doyduğunda ortaya çıkar. Bu tip tırnaklar çoğunlukla, arteryoskleroz hastalığına yakalanmış olan kişilerde görülmektedir. Sürekli ağır el işleri yapılması da keratinizasyonun aşırı olmasına ve tırnakların kalınlaşmasına neden olabilir.

Bakım: Düzenli olarak fırçalayın ve normal, sağlıklı tırnaklar gibi bakımını yapın. Tırnakların esnekliğini artırmak için geceleri NAILACTAN sürün.

Kırılgan tırnaklar
Bu, oldukça yaygın bir durumdur. Kırılganlık, tırnağın uzun kısmında enine çatlaklara veya ayrılmalara yol açar.Tırnağın uzun kısımları sık sık, tabakalar halinde soyulacaktır.

Bunun nedenleri çoğunlukla geneldir, fakat bazı spesifik olanları vardır: güçlü deterjanlar, benzin çözücüleri, çok sık manikür yapılması veya tırnakların çok uzun süre, sabunlu suda veya bir takım ilaçların içinde tutulması. İç kaynaklı nedenler arasında anemi veya kötü periferal kan dolaşımı yer almaktadır.

Doktorlar, kırılgan tırnak durumları ile karşılaştıklarında çoğunlukla, suya fazla maruz kalmaktan kaçınılmasını, tırnakların kısa tutulmasını, güçlü aşındırıcı maddeler kullanırken ve tüm ev işleri esnasında, içi pamuklu kauçuk eldivenler kullanarak, ellerin korunmasını önerirler.

Yumuşak tırnaklar
Tırnaklarınız kırılgan ve hassas ise onları kuvvetlendirmek gerekir. Kendileri için gerekli olan vitamin ve kalsiyumu iyi alamamış olma olasılığı da vardır. Sağlık ve kuvvetlerini geri kazandırmak için haftada iki kere kalsiyum içerikli besleyici uygulayın.

Paylaş

Yorumlar