Squash

Squash, duvar tenisi olarak adlandırılır, fakat, tenisle sadece oynanan malzemelerle benzerlik sağlar. Ayrıca tenisle kuralar açısından da çok farklı bir spor dalıdır. Squash, 8 metrekarelik bir alanda, üç duvar arası denilen, yan duvarlar, karşı duvar ve arkada cam olmak üzere oyun salonunun her yerinde oynanan, iki kişilik, hareketli bir spordur.

Kuralları neler? 
Squash, üç set üzerinden oynanır. Asıl amaç, topu karşı duvara atmak ve servis kullanmaktır. Her set 9 sayı üzerinden oynanır ve sayıyı sadece servis atan taraf alabilir. Eğer servis kırılırsa, sayı alınmaz ve servis öteki tarafa geçer. Eşitlik halinde, örneğin 8-8 gibi bir durumda voleyboldaki gibi maç, çift sayı uzar.

Oynarken ihtiyacınız olan malzemeler
Squash oynamak için, raket ve top olması yeterli. Raketlerin tenis raketinden tek farkı, daha küçük olmasıdır. Ancak toplar, bu sporla ne kadar haşır neşir olduğunun bir nevi göstergesidir. Üzeri kırmızı noktalı olanlar yeni başlayanlar için, sarı noktalı olanlar orta derece bilenlere, beyaz noktalı olanlar da profesyonellere yönelik yapılmıştır. Ayrıca squash, çok hızlı oynanan bir spor olduğundan, top çarpmalarına karşı korunmak için göğüs koruyucu kullanmak gerekir.

Vücudun her yerini çalıştırıyor
Çok hareketli ve çok hızlı bir spor olduğu için, vücudunuzun beyin dahil her bölgesini çalıştırır. Bunun dışında kalça, bacak ve kolların çalışmasında da son derece etkilidir. Sürekli olarak atak yapmak ve topa vurmak için girilen pozisyonlar, bel ve gövde bölgelerinin esneklik kazanmasını sağlar.

Yüksek performans gerektiriyor
Squash ülkemizde tam olarak tanınmayan bir spor dalı. Oldukça sert ve yüksek performans gerektiren squash’ı her yaştan insan öğrenebilir. Ancak, sert ve yüksek performans gerektirdiği için, 15 ile 35 yaş arası grubun oynaması daha doğru. Dar bir alanda ani ataklarla koşmak, yüksek bir performans gerektiriyor. Bu nedenle her spor dalında olduğu gibi squash’a da başlamadan önce, mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekiyor.

Kadınlar arasında çok yaygın olmayan sguash’ı en çok stres altında çalışanlar oynuyor. Zira, topa vurmak, stresin giderilmesinde büyük rol oynuyor.

Nerelerde oynanır?
Uygun fiyatlarıyla haftanın yedi günü yapılabilecek bu spor, sanıldığı gibi hiç de pahalı değil! Squash oynayabileceğiniz mekanların bazıları ise şöyle:
Polat Renaisssance Oteli : 0 212 663 17 00
Mövenpick Oteli : 0 212 285 09 00
Alkent Hillside Club : 0 212 257 78 22

Paylaş

Yorumlar