Yaşınıza göre cilt bakımı ve makyaj

20'li yaşlar
Özen gösterin
Bu yıllar, sahip olduğunuz özelliklere yatırım yapma zamanı. Çoğu kadın, 20'li yaşlarında ışıl ışıl, sorunsuz bir cilde sahiptir ve makyaj yaparken farklı renk ve tarları korkusuzca deneyebilir. İleride faydasını göreceğiniz alışkanlıklar edinmenizin de tam sırası; daha çok su için, güneşten koruyucu kullanın, uykunuza özen gösterin ve yatmadan önce mutlaka cildinizi temizleyin.

Makyaj tüyoları
Genç kadınlar, cildin doğal ışıltısını kapatmayan ince ve şeffaf dokulu fondötenleri tercih etmeli. Sadece allık ve renkli bir parlatıcı sürerek harika görünebilirsiniz. Ayrıca, ileriki yaşlarda kullanamayacağınız renkleri denemenizin de tam zamanı. Mavi tonlarında far mı sürmek istiyorsunuz? Sürün! Ama unutmayın, makyajınızın geri kalanı minimal olmak zorunda. Doağallığı korumak her zaman önceliğiniz olmalıdır.

30’lu yaşlar
Tedavi edin ve koruyun

Güzellik bakımlarınızı daha çok ciddiye almaya başlamalısınız, içlerinde etkili antioksidanlar bulunan  anti-aging ürünlere yatırım yapın. Güneş kreminizi çantanızın vazgeçilmezi haline getirin. Böylece şimdi ve daha ileri yaşlarda oluşacak kırışıklıkların ve kahverengi lekelerin önüne geçebilirsiniz. Solaryumun güneşten daha az zararlı olduğu mitine de kesinlikle inanmayın. Bronz bir tenden vazgeçemiyorsanız tek seçeneğiniz otobronzanlar.

Makyaj tüyoları
Senelerdir kullandığınız deneme yanılma yöntemiyle, artık hangi renklerin size yakıştığını öğrenmiş olmalısınız. Makyaj seçimlerinizi bu bilgiden güç alarak yapın. Tabii kullandığınız ton da çok önemli. Mesela kahverengi far tüm zamanların favorisidir, fakat doğru tonu kullanmazsanız gözleriniz şiş, siz de daha yaşlı görünebilirsiniz.

40’lı yaşlar
Anti-aging ürünler kullanın

Yaşınız ilerledikçe, cildiniz yumuşaklığını, elastikiyetini ve parlaklığını kaybeder -bu belirtilerin düzeyini genetik kodunuz ve daha önceki yıllarda güneşten korunup korunmadığınız belirleyecektir. Jel kıvamındaki ürünler yerine, nemlendirme etkisi daha yüksek olan gündüz ve gece kremleri kullanın. Kullandığınız ürünlerin güçlü anti-aging maddeler içermesine dikkat edin.

Makyaj tüyoları
Göz makyajınızda, metalik pigmentler içeren bir far kullanmanız daha genç görünmenizi sağlayacaktır. Parlak ve ışıltılı farlar, yüzünüzü aydınlatıp, dikkati cildinizdeki yaşlanma belirtilerinden uzaklaştırır. Ama dikkat: Eğer parlak bir göz farı kullanıyorsanız, cildinizin geri katanının mat bir görünüme sahip olmasına özen gösterin.

50’li yaşlar
Beslenmenize özen gösterin

Artık cilt bakımını ve sağlığınızı iyice ciddiye almalısınız. Hangi anti-aging ürünü kullanmanız gerektiğini bir dermatologa danışmanızda fayda var. Bilimsel araştırmalar, yüksek oranda omega-3 yağ asitleri ve antioksidan içeren besinler tüketen kadınlarda, sadece bir ay içinde cildin daha elastik ve parlak olduğunu, ince kırışıklıkların azaldığını gösteriyor. Hatta böyle bir diyet, sadece dört gün içinde gözaltı torbalarını da yüzde 39 oranında azaltıyor.

Makyaj tüyoları
Eğer krem farlar göz çevrenizdeki kırışıklıkların daha belirgin görünmesine neden oluyorsa, önce gözkapaklarınıza bir kat fondöten uygulayın. Böylece far ve cilt arasında bir katman yaratmış olursunuz. Krem farı parmaklarınız yerine fırçayla sürün ki, cildinizin üzerinde yağ tabakası kalmasın. Son olarak da göz kapaklarınıza şeffaf bir pudra sürün. Pudra, farın fazlasını yok edecektir.

Paylaş

Yorumlar