Aqua-Gym (Su Jimnastiği)

Bel ağrıları modern yaşamın getirdiği en büyük sorunlardan biri. Ağrılar için elbette tedavi seçenekleri var. Ama uzmanlar egzersiz yaparak da ağrıları minimuma indirebileceğimizi söylüyor. Suda yapacağımız egzersizler ise hem uygulaması kolay hem de maksimum fayda sağlıyor!

İstatistiklere göre ülkemizde her yüz kişiden 65- 80’ini hayatlarının bir bölümünde mutlaka bel ağrılarından şikayet ediyor. Kambur bir oturuş, gergin kaslar, omurganın yapısına uymayan hareketler zamanla bel ağrılarının ortaya çıkmasına yol açıyor. Modern yaşamın belimize yüklediği bu sorundan nasibini alanlar için çeşitli tedavi seçenekleri var. Bu ağrıların giderilmesinde belki de en önemli seçeneklerden biri egzersizler. Hekimler, uzman tavsiyesi ve kontrolünde gerçekleştirilen egzersizler sayesinde sorunun şiddetine göre, bel ağrıları ortadan kaldırılabildiğini ya da sıklığı ve keskinliğinin azaltılabildiğini belirtiyor. Size içinde bulunduğumuz yaz mevsimini de göz önüne alarak suda egzersiz yapmayı, yani "aqua gym"i öneriyoruz. 

Önce Isınmalı

Aqua-gym hareketlerini rahat uygulayabilmek için rahat bir mayo giymelisiniz. Bileklerinizin ani bir hareketle zedelenmesi ve bilekten yukarıya giden yükü rahatlatmak için uygun bir pabuç kullanınız. Acıbadem Hastanesi Fizik Tedavi uzmanı Prof. Dr. Sabri Narman, ağrı oluşumunu önlemek için egzersizlere mutlaka ısınma hareketleriyle başlamanız gerektiğini belirtiyor. Suyun kaldırma gücü sayesinde karada zorlandığımız hareketleri suda çok rahat uygulayabildiğimiz ve fark etmeden çok sayıda tekrarladığımız egzersizlerden sonra  istenmeyen ağrılarla karşılaşabileceğimizi söyleyen Prof. Narman, bu tür bir sorunun yaşanmaması için önce ısınma hareketleriyle kasın potansiyelini ve performansını yavaş yavaş arttırmamız üzerinde duruyor. 

Kumsalda ve Denizde 

Kaslarınızın gevşemesi için önce kumsalda 15 akika boyunca, kollarınız gevşek halde tempolu bir şekilde yürümeniz, ardından size önereceğimiz ısınma hareketlerini uygulamanız yeterli.  Isınma hareketlerinin ardından bu kez bel seviyesine gelen suyun içinde 15 dakika yürüyerek bileklerinizi, kalça ve bacak kaslarınızı güçlendirebilir, eklemlerinizin açılmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Hekimler, yürüyüşün ardından yine suyun içinde, bel ağrılarınıza birebir gelebilecek olan egzersizleri rahatlıkla uygulanabileceğini belirtiyor. Bu egzersizler basit ama son derece etkili. Suyun kaldırma gücü sayesinde zorlanmadan yapabileceğiniz egzersizler sayesinde bel ağrılarınız sorun olmaktan çıkıyor.

Yararları

 • Güneşin sıcaklığından ve suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak bel ağrıları büyük oranda hafifletilebiliyor ve eski sıklığında görülmesi engellenebiliyor.
 • Suyun kaldırma kuvveti sayesinde hareketleri yapmak kolaylaşıyor ve egzersizlerin faydaları maksimuma çıkıyor.
 • Eklemlerin üzerine ağırlık binmiyor, kaslar daha rahat çalışıyor. Ayrıca kalbin daha kolay çalışmasını ve dolaşımın hızlanmasını sağlıyor.
 • Su içindeyken vücuttaki negatif elektriğin atılması mümkün olabiliyor. Böylece suyun stresten arındırıcı etkisini de hissedebiliyorsunuz.
 • Suda egzersiz özelikle ya?lılık, hamilelik gibi çeşitli fiziksel kısıtlamalar yüzünden egzersiz yapmakta zorlananlar için bulunmaz fırsat. Çünkü karada yapılmasında güçlük çekilen egzersizler suyun içinde rahatlıkla uygulanabiliyor.

Ana Egzersizler

1- Ayakta dik durun. Kolunuzu bir şekilde önden omuz seviyesine kaldırıp indirin. Bu egzersizi yaparken dirseğiniz düz ve kolunuz gergin olmalı. Ardından kolunuzu yandan omuz seviyesine kaldırıp indirin.
2- Ayakta dik durun. Kolunuzu omuz seviyesine kaldırıp küçük daireler çizin. Egzersizi uygularken kolunuz gergin ve dirseğiniz dik olmalı.
3- Ayakta dik durun. Bir bacağınız zemindeyken diğer bacağınızı bükmeden yana doğru açıp kapatın. Egzersizi uygularken belinizin dik, her iki ayağınızın da gergin olmasına dikkat edin.
4- Her iki elinizi belinize yerleştirin. Ardından kalçanızı çevirmeden yanlara doğru yarım daire şeklinde dönün. Egzersizi uygularken dik durmaya özen gösterin.
5- Tutunabileceğiniz bir yer varsa su içinde bisiklet çevirin. Bu egzersizi uygularken düzenli olarak nefes alıp vermeye özen gösterin.

Dikkat Edin!

 • Egzersizleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez en az 15 dakika uygulayın.
 • Sakatlanma ya da ağrı gibi sorunlarla karşılaşmamak için egzersizleri uygulamaya başlamadan önce 15 dakika ısınma hareketleri yapın.
 • Ana egzersizleri uygularken seviyesinin  göğüs hizasında olmasına özen gösterin.
 • Maksimum yarar sağlayabilmek için hareketleri haftada en az 3 kez ve 30 dakika civarında uygulayın.
 • Egzersizlere 15 dakikayla başlayın, daha sonra bu süreyi yaşınızı ve kapasitenizi de göz önünde bulundurarak artırın. Süreyi havuz için bir saat, deniz içinse yarım saate kadar uzatabilirsiniz.
 • Hareketler sırasında rahat hareket edebilmek için esnek bir mayo ve spor ayakkabısı giyin.
 • Egzersizleri bitirdikten sonra su için. Terlediğinizi hissetmeseniz de tıpkı havuz ya da deniz dışında yaptığınız egzersizlerde olduğu gibi vücudunuz su kaybeder.

Kaynak: Acibadem.com.tr

Paylaş

Yorumlar