Paintball nedir?

Paintball, boya dolu kapsüller atan havalı silahlarla donanmış iki takımın sınırları belirlenmiş bir alanda, birbirlerinin bayraklarını ele geçirmeye çalıştıkları stratejik bir takım oyunudur. Fırlatılan boya kapsülleri, temas anında patlamakta ve "işaretlenen" oyuncu elenmektedir.

21. Yüzyılın Sporu
İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ormancılık yapılan alanlarda kesilecek ağaçların işaretlenmesi için kullanılan Paintball tabancaları, daha sonra yine ilk olarak bu ülkede bir sportif aktivite halini almış ve tüm dünyaya yayılmıştır.

Paintball devasa boyutlarda ve daha hareketli bir satranç oyunu gibi düşünülebilir. Fakat “taşlar” inisiyatiflerini kullanarak bir takım oluşturmaktadır. Günümüz teknolojisinin insan faktörüyle ve doğayla birleştirilmesinden doğan oyun, dünyada hızla yayılmıştır. Amerika başta olmak üzere tüm dünyada şu anda Paintball ile ilgili kuruluşların sayısı yüzlerle ifade edilmektedir. Bu kuruluşların arasında Paintball oyun alanları, malzeme satıcıları, takımlar ve hatta ulusal ve uluslararası Paintball federasyonları bulunmaktadır.

Yapılan uluslararası turnuvalar sayesinde oyunculara ülkelerini temsil etme fırsatı sağlanmakta ve ortak bir sportif platform yaratılmaktadır. Paintball oynanan ülkelerin bazıları şunlardır; A.B.D., İngiltere, Kanada, Almanya, Tayland, İrlanda, Japonya, Avustralya, Brezilya, Norveç, Güney Afrika, Çekoslovakya, İtalya, Arjantin.

Kimler Oynayabilir?
Kadın-erkek herkes oynayabilir. İlginçtir ki Paintball alanının kahramanları en kaslı ve en irilerden çıkmamaktadır. Oyunda önemli olan özellikler (gerçek hayatta da olduğu gibi) soğukkanlılık, strateji kurma yeteneği ve takım çalışmasıdır. Fiziksel özellikler ikinci planda kalmaktadır.

Paylaş

Yorumlar