9 aydan sonra verilebilecek yemekler

Bu aydan sonra çocuklarınızı yetişkin yemekleri ile besleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslendiğinin en önemli kanıtı normal büyümesidir.

Bebeğinizin ve gelişmesinin takibi için doğumdan sonra ilk yıl her ay, iki yaşına kadar 3 ayda bir kez sağlık kuruluşuna götürün

5 yaşına kadar çocuğunuzun vücut ağırlığını,boyunu ve 3 yaşına kadar baş çevresini ölçtürün.Bu değerleri büyüme izleme grafiğine işaretleyin ve çocuğunuzun büyüme gelişmesini izleyin.

9. aydan sonra çocuklarınıza verebileceğiniz bir kaç yemek tarifi:

Etli sebze yemekleri:

Mevsimli sebzeler yıkanıp doğrandıktan sonra 1 yemek kaşığı pirinç, mercimek, bulgur ile 1 tatlı kaşığı sıvı yağ, az su ile pişirilir. Sebzenin türüne göre dolma ve kıymalı sebze yemeği olarak yedirilir. 

Izgara köfte:

Çok az ekmek içi ıslatılır, maydanoz, kıyma ile yoğrulur. Isıtılmış fırında ızgara köfte olarak veya ekmek yerine pirinç bulgurla pişirilerek sulu köfte olarak yedirilebilir. 

Sütlü çorba:

1 çay bardağı süt, 1 yemek kaşığı pirinç unu, yarım çay bardağı domates suyu veya ezmesi eklenip pişirilir. 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ilave edilir. 

Mercimek çorbası:

2 yemek kaşığı mercimek, 1 küçük boy havuç, patates, soğan, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 2 çay bardağı su ile pişirilir.

Yoğurtlu sebze çorbası:

1 kepçe yoğurt az su ile sulandırılır, evde bulunan herhangi bir sebze doğranır, 1 yemek kaşığı buğday unu ve zeytinyağı eklenerek pişirilir. 

Muhallebi:

1 çay bardağı süt, 1 tatlı kaşığı pirinç unu ilave edilerek ezilir. Yavaş ateşte karıştırılarak pişirilir. İndikten sonra 1 tatlı kaşığı şeker ilave edilir.

Paylaş

Yorumlar