Bebekler ne zaman yürür?

Her bebeğin gelişimi kendine özgü olduğu gibi yürümeye başlamasıda tamamen kendine özgüdür. Çok nadir olsada 9 aylıkken yürümeye başlayan bebeklerin varlığını duymuşsunuzdur. Her çocuğun gelişimi kendine özel olduğundan kıyaslamak doğru olmayacaktır. Ancak genelleme yapılacak olursak 12-18 aylar arasında bebekler yürümeye başlarlar.

Kimi bebek önce emeklemeye başlar, kimide niye hala emeklemiyor diye hayıflanırken birde bakmışsınız ki direk yürümeye başlamış. Bir şeylere tutunup ayağa kalkması ile yürümesi arasında geçen uzunca bir süre vardır. Önemli olan, çocuğun hareket etme isteğine yardımcı olmaktır.

Yürüteç konusu hala uzmanlara görede değişiklik göstermektedir. Bebelerin kafasının karışıp yürümeye geçme süresini uzattığı konusunda görüşler de vardır. Eninde sonunda başaracaktır. Yürüme işini tamamlamayan bir insan olmadığına göre, kullanıp kullanmamak tamamen sizin görüşünüze kalmış bir seçenek. Ancak, uzun süre olmamak kaydıyla ve bebeğin yanında bulunduğunuz zamanlarda kullanılabilir.

Bu dönemde bir diğer önemli konu da, ayağa kalkıp tırmanmaya başladığı için, bebeğin yatağının korkuluğundan düşme ihtimalidir.
Bu tehlike göz önünde bulundurulmalı ve yattığı yer korunaklı bir hale getirilmelidir.

Çocuğunuz 18 aylık olduğunda hâlâ yürümeye başlamadıysa, bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Paylaş

Yorumlar