Bebeklerde tuz kullanımı

Bebek ve çocukların ihtiyacı olan tuz miktarı çok azdır. Bisküvi, ekmek gibi hazır gıdaların çoğunda bulunan tuz oranı bebeğinizin ihtiyacından daha fazla tuz almasına sebep olabilir. 

Genel bir rehber olarak, bebek ve çocukların günlük tuz ihtiyacı şu şekildedir:

  • 0-12 ay arası: Günde 1 gramdan az
  • 1-3 yaş arası: Günde 2 gr.
  • 4-6 yaş arası: Günde 3 gr.
  • 7-10 yaş arası: Günde 5 gr.
  • 11 yaşından itibaren: Günde 6 gr.

Anne sütü ile beslenen bebekler tuz ihtyaçlarını anne sütünden alırlar. Hazır mamalar da anne sütüne yakın oranda tuz içerir.  Özallikle bebeğinizi ek gıdalara başlatırken böbreklerine ağır geleceğinden yiyeceklerine tuz ilave etmemelisiniz.

Ayrıca içerdiği tuz miktarı yüksek olabileceğinden özel olarak bebekler için hazırlanmamış örneğin kahvaltılık gevrekler gibi yiyecekleri de bebeğinize vermekten kaçınmalısınız.

Çocuklara yönelik pek çok yiyecek de fazla miktarda tuz içerebilir. Bu nedenle satın almadan önce ürün üzerindeki içerik bilgisine dikkat etmeniz gerekir. Gıdaların tuz içeriği genellikle “sodyum” olarak ifade edilir. 100 gramda 0.6 veya daha fazla sodyum içeren gıdalar aşırı tuzlu, 100 gramda 0.1 veya daha az sodyum içeren gıdalar ise az tuzludur.

Çocuğunuzun fazla tuz almasının önüne geçmek için kraker, bisküvi gibi hazır gıdalar yerine meyve, kuru meyve, sebze gibi tuz içeriği düşük ve sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmelisiniz.

Paylaş

Yorumlar