Tüp bebek istememek de boşanma sebebi

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma ile ilgili emsal bir karara daha imza attı. Daire, tüp bebek tedavisinden kaçınan kocayı haksız bularak, bu durumun boşanma nedeni olabileceğini belirtti.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadına doktorlar, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabileceğini söyledi. Ancak eşi tedavi için doktora gitmeyi kabul etmedi.

Anne olmayan isteyen kadın da tüp bebek tedavisinden kaçınan kocasından boşanmak için dava açtı. Yerel mahkeme, kadının açtığı boşanma davasını reddetti. Eşi kararı temyiz etti.

Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozarak, davanın kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Gerekçeli kararda şu görüşlere yer verildi:

“Toplanan delillerle davalı kocanın tüp bebek tedavisinden kaçındığı ve birlik görevlerini yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Bu halde, taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşmaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır”

Paylaş

Yorumlar