Hoyran Wedre – Köy Evleri

Şehir: Antalya
İlçe: Demre
Semt/Belde/Köy vb: Hoyran Köyü

Kimler İçin Uygundur: Aileler • Çocuklu Aileler • Bekarlar • Doğadan Hoşlananlar • Sakinlik Arayanlar • Lezzet Avcıları • Sportifler • Yalnız Kalmak İsteyenler

İşletme Detayları
Telefon: 00902428751125
Faks: 00902428751124

Açık Adres: Hoyran Wedre – Köy Evleri
Hoyran Köyü
Demre/Antalya

Adres Tarifi: Demre- Kaş istikametinde, karayolunun 15. kilometresindeki Davazlar köyünden sola saptıktan sonra 3 km içeride.

Konaklama Detayları

Yıldız/Statü: Butik Otel

Hoyran Wedre Toros dağlarının koynunda, denizden yüksekliği 500 m. olan kendi halinde, sessiz ve vakur Hoyran Köyü’nde  bulunuyor. Akdeniz’e yüksekten bakar; bulunduğu yerden Kekova’dan başlayarak Gelidonya burnuna kadar ufuk çizgisi izlenir.  Kekik, adaçayı, çalba gibi doğal bitkiler ve buğday tarlalarıyla yan yana bulunan konuk evleri; badem, üzüm, harnup (keçiboynuzu), defne, melengiç, zeytin, pıynar ve incir ağaçları arasında, şehirden uzak tamamen doğa ile  iç içe tatil geçirmek isteyenler için, konforlu olanaklar sunan bir mekandır.

Hoyran Wedre taş, toprak, saman, kireç ve ahşaptan inşa edilen doğa dostu otantik köy evlerinden oluşmaktadır. Bu da konukların makiler arasında  yazları serin ve rahat  bir ortamda tatil yapmalarını sağlamaktadır.

Mimarisini yöredeki hayvanların su içmeleri için yapılan ve adına “Aşırı” denilen
göletlerden alan havuz, konuklara denize gitmedikleri sıcak Akdeniz gündüzlerinde denizi uzaktan seyrederek serinleme, güneşlenme, hayal kurma, kitap okuma vb. gibi “Tembellik hakkı” sunmaktadır. Aynı mimari yapı kullanılarak yapılan minik havuz ise çocuklarımızın eğlenceli vakitler geçirmesini sağlamaktadır.

Hoyran’daki en önemli özellik kentsel yaşama biçiminin en belirgin sonucu olan gürültü kirliliğinin burada bulunmamasıdır. Gün horoz ve kuş sesleriyle başlar. Buradaki sessiz, huzur dolu ve dingin yaşamı sabah ve akşam otlatmaya götürülen keçi ve koyun sürüleri renklendirir.

Yöresel yemekler, zeytinyağlılar ve deniz mahsulleri konuk evinin mönüsünü oluşturmaktadır. Mutfakta kullanılan yağ, süt, peynir, yoğurt, bal,  pekmez ve zeytin Hoyran ve çevre köylerden elde edilmektedir.

Ev yapımı erişteler, reçeller;  konuk evinin bahçesinden ve yöreden sağlanan sebze ve meyveler; konuk evinin özverili tavuklarından sağlanan yumurtalar damak tadını bir kat daha arttırmaktadır.

5 süit, 10 çift kişilik odadan oluşan Hoyran Wedre’de odaların hepsinde şömine ve banyo vardır. Her odanın bahçeye veya denize bakan geniş bir balkonu mevcut olup, odalar girişleri ayrı ayrı olan bağımsız birimler şeklindedir.

Konuk evlerinin bulunduğu konum ve ekolojik inşası odalarda serin ve rahat bir ortam yaratmaktadır. Odaların hepsi birbirinden farklı döşenmiş ve odalardaki bir çok eşya antikacılardan toplanıp tamir edilmek suretiyle tekrar kullanıma kazandırılmıştır.

Perde ve raf örtüleri tamamen el işi olup; yörenin dantel ve kanaviçe motifleri ve renkleri kullanılarak hazırlanmıştır.

Yatakları el yapımı saten çeyizlik yorganlar tamamlamaktadır.  Her yorgan kendine özgü renk, desen ve motiflerle işlenmiştir.

Her odada bulunan raflarda Türkiye’nin bir çok yerinden toplanmış bakır kap kacaklar yerlerini almışlardır.

Tüm odalarda doğal yün ve % 100 bitki kök boyaları  kullanılarak el ile dokunmuş yöresel kilimler bulunmaktadır.

Paylaş

Yorumlar