İyi bir gardrop için…

Yatak odanız için Gardrop seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları. 

Gardroplar stilleri, boyutları ve yerleri bakımından yatak odanızın görsel estetiğinde, karakter ve işlevselliğinde anahtar ünitelerdir.

Günümüzün hızla değişen modasını yakından takip ediyor ve eskiyen kıyafetlerinizi elinizden çıkaramıyorsanız, ya da yeni bir başlangıç yaptığınız hayatınızda stilinizi değiştiriyorsanız, hele bir de yeni yatak odanızı minimalist bir yaklaşımla tasarlamak istiyorsanız, mekanı organize edebilecek çok amaçlı gardroba ihtiyacınız var demektir.

Sahip olduğunuz kıyafetlerin ve diğer eşyalarınızın stillerini, boyutlarını, özelliklerini ve ne kadar aralıklarla kullandığınızı düşünüp, tasarlamalısınız. Ayrıca gardrobun bulunacağı mekanın ön araştırması yapılarak, yerleştirileceği duvarın boyutları, duvardaki kapı-pencere boşlukları, kolon ve kiriş çıkıntıları veya gardrobun ön kullanım alanı tesbit edilmelidir; çünkü bunlar gardrobunuzun boyutlarını ve stillerini belirleyen önemli kriterlerdir. İyi bir gardrop, sizin ihtiyaçlarınıza cevap verecek esnekliğe sahip olmalıdır. Toplu üretilen modüler sistemler ihtiyaçlarınıza cevap veremeyebilir. Alan kayıpları ve estetik olmayan bazı görüntüler orataya çıkabilir. Böyle bir durum istenmiyorsa o zaman sipariş vererek "size özel" bir dolap yaptırmak mecburiyetindesiniz.

Genel olarak bir gardropta ayakkabıları koyacağınız alt raflar, palto ve uzun elbiselerinizi asabileceğiniz yüksek askılıklar (min. 1.50 m.), t-shirt ve kazaklar için açık raflar, gömlek ve ceketler için çekmece veya gözler olmalıdır. Gardrop derinliği 60 cm.’den daha dar olmamalıdır. Gardroplarınızda yatak odalarında devamlı kullanılan havlu, bornoz, çarşaf vb. eşyalarımızı da koyabileceğimiz kısımlarda olmalıdır. Gardrop ünitelerinde göz seviyesinin üstünde kalan derin raflar veya çekmeceler arka planda kalan eşyalarımızı görmemizi engellediği için, hafif ve az sıklıkta kullanılan eşyaların depolanması için düşünülmelidir. Alt seviyede bulunan raf ve çekmecelerin de fiziksel problemleri olanlar için sorun yaratabilecği göz önüne alınmalıdır.

Küçük mekanlarda ihtiyacınız olan büyük gardropları yerleştirmek her zaman problem yaratmıştır. Böyle mekanlarda geniş kapaklı sistemler yerine dar, katlanır veya sürme kapaklı sistemler tercih edilerek dolap önü rahatlatılmalıdır. Bu tür mekanlarda bir başka çözüm ise ara duvarı kaldırarak, boydan boya çift taraflı kullanım imkanı sağlayan gardrop ünitelerinin oluşturulmasıdır.

Paylaş

Yorumlar