Ev-İş yolundaki zamanda neler yapılabilir?

İş ve ev arasında her gün iki kez yapmak zorunda olduğumuz bu yolculukta bizi sıkıntıya sokan sebepler neler? Saymaya kalksak bitmez…

Öncelikle sabah evden çıktığımızda işyerine belli bir vakitte gitme stresi yaşamaya başlıyoruz. Özellikle büyük şehirler de ev-iş arası kullanmak zorunda olduğumuz yollar, bizi daha çok tedirgin eden, hız limitinin olmadığı, ancak trafiğin de bir anda değişip sıkıştığı yollar… 

Camlar kapalı olsa da korna sesleri rahatsız eder, karbonmonoksit gazını solursunuz. Trafikte bekleme süresi arttıkça da, stres düzeyi artar. Hatta öyleki araştırmalara göre trafikte geçen uzun zamanlar kısa süreli hafıza kaybı, işe gidememe, yüksek tansiyon, adale problemleri ve kalp atış sayısının hızlanması gibi sorunlara neden oluyor. Tabii bunun yanında moral bozukluğu da cabası.

Peki her sabah ve akşam yaşanılan bu stresi en aza indirmek için neler yapılabilir? 

İşte size birkaç öneri… 

Derin bir nefes alın ve bu zamanı kendinize ayırmış bir zaman gibi düşünün. Böyle düşününce yapabilecekleriniz konusunda fikirleriniz artacaktır.

Stres için nane ve tarçın Uzmanlara göre nane ve tarçın kokuları kaygı, endişe ve asabiyet oranlarını aza indiren kokulardan.

Ortamı biraz neşelendirebilirsiniz. Arabayı siz kullanıyorsanız, birşeyler atıştırıp meyve suyu gibi birşeyler içebilir, bir yandan da rahatlatıcı bir müzik dinleyebilirsiniz.

Bir süreliğine trafiği, egzost dumanını ve korna seslerini unutup dikkatinizi başka şeylere vermeye çalışın. Radyonuzu açıp haberleri veya tartışma programlarını dinleyin. Radyo programları içinde size hitap eden bazı programları takip etmek zamanınızı iyi kullanmada iyi bir tercih olabilir. Mutlaka zevkinize göre bir canlı yayın programı bulacaksınız.

Yabancı dil eğitim cd’leri dinlek ise size hiç vakit ayıramayacınız düşündüğünüz işi yolda tamamlamak gibi muhteşem bir seçenek.

Aracı kullanmıyorsanız yapabileceklerinizin sayısı oldukça fazla. Sevdiğiniz müziği dinlerken bir yandan da gazete karıştırabilirsiniz. 

Aracınızda egzersiz yapabilirsiniz.Omuzlarınızı yukarı çekin, kaslarınızı hissedin ve omuzlarınızı tekrar aşağı indirirken nefes alın. Daha sonra nefesinizi ve omuzlarınızı bırakın. Ciğerleri yavaş yavaş oksijenle doldurarak Yoga usülü derin nefes alma da yardımcı olabilir. Bacaklarınızı oynatmak kan dolaşımınıza yardım edecek.

Eğer trafikte sizi sinirlendirenler olursa boşverin gitsin. Onlarla uğraşmak sonuçsuz kalacak ve bu sizi daha da sinirlendirmekten öteye götürmeyecek.

Artık bilişim çağını yaşıyoruz. Arabanızla yola önce radyodan, internetten trafik raporunu öğrenin. Nerede kaza olmuş, hangi yollar kalabalık, alternatif yol seçenekleri var mı şeklinde araştırmanızı önceden yaparak trafik önlemi alabilirsiniz.

En az zahmetli yolu seçmeye çalışın. Başta metro olmak üzere raylı taşımacılık en stressiz ulaşım yöntemi. Tabi böyle bir imkan varsa.

Ayrıca trafiğe takılmamak için biraz daha erken çıkabilir, işebiraz daha erken gidebilirsiniz. Amaç iş yerinde zaten yaşadığımız strese, bir de yoldaki eziyeti eklememek. 

İyi yolculuklar…
 

Paylaş

Yorumlar