Bruksizm(Diş Gıcırdatma) en büyük sebebi stres!

Rutin şehir hayatı, iş hayatına bağlı stres, dengesiz yeme alışkanlıkları, hareketsizlik uyku düzensizliklerine neden olabiliyor. Bu uyku bozukluklarından bir tanesi de uyurken diş gıcırdatma olarak bilinen Bruksizm.

Hayatımızın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku, yorulan ve yıpranan sinir sisteminin bakıma alındığı bir dinlenme dönemi. Bu süreç boyunca, gün içinde öğrenilenler ayıklanıp depolanıyor ve beyin bir sonraki güne hazırlanıyor. Kaliteli bir uyku uyumadan ertesi güne sağlıklı ve mutlu başlamamız mümkün olamıyor. 

Sema Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Mehmet Coşkun, bruksizmi genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayı olarak tanımlıyor. Bruksizm, en sık görülen uyku bozukluklarından, uykuda konuşma ve horlamadan sonra, 3. sırada karşımıza çıkıyor. Araştırmalar; horlama ve uyku apnesi gibi durumların dişlerini gıcırdatan kişilerde daha çok görüldüğünü gösteriyor.

Dt. Mehmet Coşkun, diş gıcırdatmanın gecenin ilk bölümünde olduğunu belirtti. Hastaların genellikle diş gıcırdattığının farkında bile olmadığını, ancak eşleri ya da yakınlarının bu durumdan rahatsız oldukları ifade etti. Dişlerini gıcırdatan kişilerin sabahları çene, diş ve baş ağrısı çektiklerini de sözlerine ekledi.

Kızgınlık, stres, kuruntu, dengesiz beslenme, hareketsizliğin yanı sıra fazla miktarda tüketilen alkol, tütün ve kafein uykuda diş gıcırdatmaya yol açıyor.

Diş gıcırdattığınızı nasıl anlarsınız?
Sabahleyin kalktığında yanaklarınız ağrıyor mu?
Ağzınızı rahat açamıyor musunuz?
Ağzınızı açtığınızda ağrı var mı? Gün içinde ağrı devam ediyor mu?
Kulağa ve başa yayılan ağrılarınız var mı?
Ağız açma kapama sırasında zorluğun dışında klik klak gibi sesler çıkıyor mu?

Uykuda diş gıcırdatma sonucu dişlerde ve ağız dokularında oluşan problemler;
* Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma
* Dişlerde kırılma
* Dişlerde aşırı hassasiyet
* Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin kolesinde diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar.
* Dişlerde sallanma
* Kemik çıkıntıları
* Yanaklarda irritasyon
* Kas ağrısı
* Baş ağrısı
* Çene ekleminde ağrı

Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Mehmet Coşkun, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilen gece koruyucularını kullandıklarını ifade etti. 

Kaynak: NTV

Paylaş

Yorumlar