Yüz jimnastiği ile gençleşmek

6 aylık bir çalışma sonunda 30-45 yaş arası kadınların yaşlarını 10 yıl geriye çekebileceğini biliyormuydunuz?

Yüzünüz hakkında hiç enine boyuna düşündünüz mü? 

Dünyaya sürekli gösterdiğimiz ve dünyanın ona bakarak bizim hakkımızda ilk kararı verdiği yüzümüzün işinin ne kadar zor olduğu aklınıza geliyor mu sahi? Bütün gün o etrafa izlenim veriyor, izlenim topluyor, çiğniyor, konuşuyor, gülüyor, ağlıyor, sırıtıyor, esniyor, öpüyor, düşüyor Güneşten, yağmurdan, kötü sözden, stresten, rüzgardan, polenden, kardan, tozdan, makyajdan etkileniyor. Peki, sadece makyajı çıkarıp, yüzü temizlemek, biraz krem sürmek yetiyor mu onca işi yapan tam bir düzine kemik, sayısız damar ve kılcal damarla çalışan yüzümüze! Elbette ki hayır çünkü yüzümüz tıpkı boynumuz, sırtımız, belimiz gibi bütün gerginliğimizi, stresimizi taşıyor ve onun da bedenimizin diğer organları gibi 'fit' olmak, stresten arınmak, kan dolaşımını düzenlemek için egzersize ihtiyacı var. İşte yüz jimnastiği ya da yogası bu etkileri azaltmak, kan dolaşımını sağlamak, yüzün boyun, çene, alın gibi bölgelerinde sarkmaları azaltmak, kırışıklıkları gidermek, kolajen dokunun harekete geçmesini sağlamak üzere üretilmiş bir sistem. Feride Mehdizade 1968 Tahran doğumlu. Tahran Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu ama 12 yıldır, Türkiye'de yaşıyor ve yüz jimnastiğini hem Türk kadınlarına hem de İranlı kadınlara öğretmekle meşgul.

Nasıl başladınız yüz jimnastiğine?

Aslında her şey 12 yıl önce, henüz İran'dayken Fransız bir gezgin kadının bana yüz jimnastiğini öğretmesiyle başladı. Yüz jimnastiği yerine bana kalırsa yaptığım şeye yüz yogası demek daha doğru. Daha sonra Türkiye'ye gelmeden Hindistan'a gidip yoga eğitimi almaya karar verdim. 1.5 sene Hindistan'da yaşadım, yoga ve meditasyon eğitimi aldım. Orada öğrenim görürken, yaptığım şeyin yüz yogası olduğunu anladım. 12 yıldır her gün bu yüz sporunu yapıyorum. Yaşım 40'a yakın ama görüyorsunuz

Henüz 39 yaşındasınız daha genç sayılırsınız zaten

Evet, ama sivilcelerim vardı mesela. Sivilcelerin izi kalmıştı; onlar yok oldu. Benim yaşımdaki kadınlara baktığımda, yüzümün onlardan çok daha canlı olduğunu görüyorum.

Nerelerde veriyorsunuz eğitimleri?

Yaklaşık 6-7 yıldır Festiva bünyesinde Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde veriyorum bu eğitimleri. 26 Mayıs'ta Bursa'da olacağız, 2 Haziran'da da İstanbul'da eğitim vereceğim. Ayrıca yılda bir kez İran'a gidiyorum ve orada da İranlı kadınlara eğitim veriyorum.

Hareketler hep aynı mı?

Fransız gezgin kadından ve Hindistan'daki yoga çalışmalarımdan birçok hareket öğrendim ama bu hareketleri zamanla teste tabi tuttum. Bazı hareketleri eledim, bazı hareketlere kendim bir şeyler ekleyerek en yararlı olanları ortaya çıkardım. Bunu elbette geri dönüşümlerle de sağladım. Çünkü özellikle İran'da kurslarıma gelen kadınlar sıkı takipçiler ve onların yüzlerindeki değişim, kendime yol çizmemde çok etkili oldu.

YALNIZCA ÜÇ SAAT

Yaptığınız şeyi tam olarak nasıl tarif edersiniz?

Nasıl vücudumuz spor yaptığımızda daha sağlıklı oluyorsa, kaslarımız daha canlanıyorsa aynı şey yüz kaslarımız için de geçerli. Ama yüz kasları çok ince olduğu için vücuttan biraz daha farklı davranmalı ve yormamalıyız. Bazen bana soruyorlar, 'Bu hareketleri daha fazla yaparsak daha iyi sonuç alır mıyız' diye. 'Hayır' diyorum. Alamazlar çünkü belli bir hareketi, belli bir süre yapmak gerekiyor. Fazla yormadan yüzümüzdeki kan dolaşımına yardımcı olmalıyız. Kan dolaşımı çok önemli, vücudumuzda kan dolaşımı sağlıklı olduğunda bedenimiz daha canlı oluyor, daha genç kalıyor. Aynı şekilde yüzümüz de egzersiz yaparsa daha genç görünür. Aslında bu yeni bir teknik değil. Hindistan'da, Nepal'de yıllardan beri uygulanıyor.

Kadınlar ilgi gösteriyor mu?

Türkiye'de kadınlardan ilgi var ama takip yok. Hevesle başlıyorlar ama sonra zor gelip egzersizleri yapmıyorlar. Ama İran'da kadınlar çok sıkı takipçi. Hemen hemen hepsi öğrendikten sonra tüm hareketleri uyguluyorlar.

Kaç seansta öğretiyorsunuz bu yüz hareketlerini?

Aslında bir seansta öğreniliyor ve 3 saat sürüyor. 1.5 saatinde hareketleri öğretiyorum, kalan 1.5 saatte de tekrarlıyorum, tek tek bakıyorum. Doğru öğrenmek çok önemli, eğer yanlış öğrenirlerse ters bir etki de yapabilir.

8 kere 6 saniye

Estetiğe gerek yok mu yani…

Estetiğe gerek yok. Estetikten sonra o kişiyi tanımasanız bile estetikli olduğunu anlıyorsunuz.

Ne kadar yapmak gerekiyor?

6 ay boyunca her gün 20 ila 25 dakika yeterli. Sonra, haftada 2-3 kere de yeter. Boyun, çene, göz ve alın hareketlerinin tümünü en az 8 kere tekrar etmek gerekiyor. Her hareket en az 6 saniye sürmeli.

Yüzde nereler değişiyor?

Boyundaki sarkmalar kayboluyor. Gıdı kalmıyor. Yüz sarkmalarında da iyi sonuçlar var. Yüz rengi canlı, güzel oluyor, sertleşiyor, kaşlar kalkıyor.

En iyi sonuç hangi yaşta alınıyor?

30 ila 45 arası. 45'ten sonra da işe yarıyor ama o kadar fazla göremiyorsunuz o değişikliği.

Kaç yıl geriye gidilebilir?
10 yıl kadar geriye gidilebilir. 

 

Paylaş

Yorumlar