İş Görüşmesi Sırasında Yapılması Gerekenler

İş görüşmenizin tarihi saati belli oldu. O kadar da gözünüzde büyütecek birşey değil aslında ama kısa bir zaman dilimi içinde görüştüğünüz kişiye kendinizi ispatlamak zorundasınız. Aklınızı yeteneğinizi, kendine güveninizi ortaya koymalısınız. Görüşmeye gittiğinize göre zaten bu yetilere sahip olduğunuzu biliyorsunuz. 

Geriye sadece bu kısa zaman dilimi çinde hata yapmamanız kalıyor. İşte kaçınmanız gereken hatalar;

Öncelikler konuşma tarzınız çok önemli. Sadece ne söyleyeceğiniz değil nasıl söylediğiniz büyük önem taşıyor. Ses tonunuz vurgularınız kullandığınız kelimelerden daha etkili. Kendinizi kontrol edin sesim doğru çıkıyor mu? Anlatmak istediğimi anlata bildim mi? Sorularım açık ve anlamlı mı? gibi soruları kendinize sorun size büyük katkısı olacaktır. Kullandığınız kısaltmalar görüşmeye yapan kişi tarafından anlaşılmaya bilir. En genel kelimeleri kullanmaya özen gösterin, karşınızdaki kişi bu tarz jargonlara yabancı olabilir, bilginizi bu şekilde göstermenize ihtiyacınız yok. Kendine güvenli ve tutarlı olmaya özen gösterin.

Sorulan soruların cevaplarını biliyorsunuz. Ancak günlük yaşamda alışık olduğunuz yada  zaman kazanmak için eee, ımm gibi sesler çıkarmamaya özen gösterin. Kötü bir izlenim bırakacaktır. Mülakatı yapan kişi soruları sorarken dikkatinizi vermeniz ve cevabı düşünmeye başlamanız işinizi kolaylaştracaktır.

Asla argo sözcükler kullanmayın. Karşınızdaki kişiyi patronuz ya iş arkadaşınız gibi resmi bir şekilde hitap edin. Sesiniz ve konuşmanızla profesyonel, nazik ve saygılı olun.

Acelesiz ve sabırlı olun. Karşınızdaki kişinin sorusu, cümlesi tamamlanmadan müdahele etmeyin. Böyle bir durumda karşınızdaki kişiyi yanlış algılamanız çok yüksek. Sabırla cümlesini bitirmesini beklemeniz daha kararlı ve saygılı olduğunuzun bir göstergesi olacaktır.

Bol şanslar…

Paylaş

Yorumlar