Windsurf

Meraklısı hızla artmakta olan windsurf ülkemizde uzun yıllardan beri kıyıların bu spora çok uygun olması nedeniyle yapılmakta olan bir spor. Basit bir yelkenin sörf tahtasının üzerinde bir noktadan sabitlenmesiyle yaratılan windsurf, yeni materyallerin bulunması, teknolojik gelişmelerle süratini ve eğlencesini artırdı.


Windsurfçünün güvenliği
Bu spora her yaşta başlayabilirsiniz. Ayrıca windsurfe başlamak için mutlaka klasik yelken eğitimi gerekmiyor. Eğer yeniyseniz ve eğitmenle değilde kendi kendinize öğrenme çabalarına girdiyseniz, mutlaka sizi sahilde veya yakınınızda gözleyen birisi olmalı. Ayrıca can yeleği giymekten çekinmeyin ve yanınızda bir çakı ve düdük bulundurun. Sürüklenme olasılığına karşı denize çıktığınızı mutlaka birilerine söyleyiniz. Teknede ve donanımda kesici delici noktaların olmamasına dikkat edin. Plaj ve sahillerde yüzenlerin olacağını dikkate alarak 150-200 m.den fazla yaklaşmayınız. Yorgunluk veya bir başka nedenle yelken kullanamıyorsanız, teknenizi bir kano gibi çıplak elle yürütebilirsiniz.

Windsurf’e başlamak isteyenler yazın kulüplerde düzenlenen kurslara katılabilirler.

İstanbul’da en az 6-8 ay rahatlıkla yapılabilen windsurf, Güney ve Ege sahillerimizde ise yılın bütün aylarında yapılabilmektedir.

 

Paylaş

Yorumlar