Çocuklarınızı Gribe Karşı Koruyun

Kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuk algınlıkları, gripler vakit kaybetmeden kapımıza dayanıyor. Çocuklarımız iyi havalandırılmayan kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunarak solunum yoluyla bulaşan gribe biraz daha yakın.

Doktorların ‘damlacık yolu enfeksiyonu’ diye adlandırdıkları grip özellikle büyüklere göre daha zayıf bağışıklık sistemi olan çocuklarda sadece griple yetinmeyip sinüzit, orta kulak iltahabı, bronşit gibi hastalıklara da yol açabiliyor. Üstelik bu hastalıklar gribe göre çok daha ağır geçiriliyor ve tedavi süresi kimi zaman uzun yıllar alıyor.

Ama hemen paniklemeyin herşey bizim elimizde. Güçlü bir bağışıklık sistemi çocuklarımızı hertürlü hastalıktan korumaya veya hafif atlatmayla sebep olacaktır.
Gripten korunmanın yolu sağlıklı bir hayatın şartlarını sağlamakla bir aslında. Düzenli uyku, dengeli ve sağlıklı beslenme, sigara dumanına maruz kalmama, bol bol C vitamini..
Bu kadar kolay ve etkili aslında. Bu yüzden çocuklarımıza bağışıklık sistemini güçlendirecek bu yaşam tarzını benimsetmeniz gerekiyor. 

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin ve Gripten Korumanın Yolları

 • Yataktan kalkar kalkmaz terlemiş olduğu pijamalarını çıkartarak temiz kuru kıyafetler giymesi çok önemli. Terli bedenin soğuk algınlığı kapması çok kolay.
 • Sabah kalkınca yapılacak bir diğer önemli şey soğuk suyla yüzün yıkanması. Soğuk su gırtlak ve burundaki kandolaşımını düzenler ve virüslere karşı muhteşem bir savunma oluşturur.
 • Çocuğunuzun mutlaka el yıkama alışkanlığını edinesi gerekiyor. Özellikle dışardan, okuldan eve geldiğinde ve yemeğe başlamadan önce. El yıkama alışkanlığı hem hastalıktan korunma hemde bulaştırmanın önlemesinde çok etkili.
 • Spor yapmalı. Spor yapmak bedeni olduğu gibi bağışıklık sisteminide kuvvetlendiriyor. Bu yüzden spor yapmasında teşvik edici olmalısınız. Hatta Judo yada basketbol gibi spor okularına yazdırabilirsiniz. Sağlığı kadar sosyal açıdanda çok afydalı olacaktır.
 • İyi havalarda bisiklete binmesi, dışarda arkadaşlarıyla oyun oynaması onun sağlığı açısından çok önemli.
 • Ne yapı edin ve onları fast-food gıdalardan uzak tutun.
 • Yağlı kızatmalar yerine, vitamin açısından zengin ve doğuru pişirilmiş sebzeler ve protein ile beslemeniz gerekiyor.
 • Sentetik giyisilerden uzak durmak, yünlü ve pamuklu giyisileri tercih etmek,
 • Normal oda sıcaklığında yaşamak. Aşırı sıcak evlerde hastakılar daha fazla olur.
 • Odaların sık sık havalandırılması.
 • Soğuk mevsimlerde vücudun daha fazla enerjiye ihtiyacı olur. Bu yüzden daha fazla dinlenmek gerekir. Çocuklarınızı erken yatırın bol bol uyusunlar
 • Kış aylarıda olsa güzeş gördünüzmü bu fırsatı kaçırmayın ve hemen çocuklarınızı güneşe çıkmasını sağlayın. Doğal güneş ışınları bedenin savunama mekanizmasını uyararak kemik oluşumunu ve kalsiyum dolaşımı için önemli olan D vitamini üretimini sağlar.

Kısacası bu yaşam tarzını benimseyerek ve çocuklarımıza öğreterek onlara sağlıklı, güçlü ve hastalıklardan uzak bi yaşam hediye ediyoruz.

Paylaş

Yorumlar