Çocuğa empati kurmayı öğretin

Empati kurma becerisi, iletişimi kolaylaştırır. Yapılan araştırmalar; çocukların çok küçük yaştan itibaren empati kurabildiğini ortaya koyuyor. Üstelik bu, çocuklarda içgüdüsel olarak var. Empati, bir bireyin kendini başka bir insanın yerine koyarak o insanın duygu ve düşüncelerini anlama çabasıdır. Empati kurmak, insan ilişkilerinin en önemli özeliklerinden biri olduğu kadar, insanların toplum içinde birbirleri ile uyum içinde yaşayabilmelerini kolaylaştıran bir etken olarak da gösteriliyor.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?
* Çocuğunuz size bir şeyler anlatırken ya da kendi duygularını sizinle paylaşırken, onu mutlaka dinleyin.

* Çocuğunuz sizinle bir sorununu paylaşırken asla konuyu değiştirmeyin ya da geçiştirmeyin. Bu durum, çocuğunuzun size olan güvenini sarsacaktır.

* Çocuğunuza kitap okuyun (masal anlatın) ve okuma bittikten sonra kitaptaki karakterlerin duygu ve düşünceleri hakkında çocuğunuzla konuşun.

* Televizyon izlerken de aynı aktiviteyi yapabilir ve izlenilen karakterin duygu ve düşünceleri hakkında çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

SİZİ ANLAMASINI SAĞLAYIN
* Kendi duygularınızı ve düşünceleriniz ona anlatmaya çalışın ve sizi anlamasına yardımcı olun. Örneğin çocuğunuz sizin çok uğraşarak hazırladığınız bir yemeyi yemeyerek dökmek istedi ve siz de bu duruma çok üzüldünüz. Bu olay sonucunda ona kendi duygularınızı anlatmak için çocuğunuzun sevdiği bir şey ile durum arasında ilişki kurun ve ona duygularınızı bu ilişki üzerinden anlatmaya çalışın.

* Çocuğunuzun kardeşiyle yaptığı kavgalarda sorunu çözmek için birbirlerine duygularını ve düşüncelerini anlattırma yöntemini kulanabilirsiniz. Çocuklarınız üzerindeki otoritenizle bu konuşmayı istediğiniz şekilde yönlendirebilme şansınız da var, unutmayın. 
Kaynak: Akşam

Paylaş

Yorumlar