Otizmde erken teşhis

Otistik olma ihtimali olan çocukların bu durumu ebeveynleri tarafından önceden saptanmasıyla tedaviye daha erken başlanmasını sağlayabilrsiniz. 

Yapılan araştırmalarda, otistik bebeklerin oyuncakları diğer çocuklardan çok daha fazla eğip büktüğünü, evirip çevirdiğini ve şişe gibi objelere gözlerinin ucuyla veya sabit bakışlarla baktığını saptadı.

Otistik bir çocuk ne kadar erken tedavi edilirse, bu çocuğun geleceği üzerinde o kadar etkiniz olur. Oyuncaklarla alışılmadık şekilde oynanması çocuğun erken teşhisinde oldukça önemli.

Araştırma kardeşleri otistik olduğu için otizm riski bulunduğu düşünülen 1 yaşındaki 66 bebek üzerinde yapıldı.

Bu bebeklerden 9’una daha sonra otizm tanısı konuldu. Tanı konulanların 7’sinin oyuncakları çok daha uzun süreler eğip büktüğü, evirip çevirdiği ve objelere yandan baktığı görüldü.

Çocuklarla ilgili her konuda anne babalara büyük görev düşüyor. Amerikan Pediatri Birliği, 2 yaşına gelmeden önce bütün çocukların otizm bulunup bulunmadığını anlamak için incelenmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Otizmin nedeni tam olarak bilinmiyor, ancak genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Hastalık genellikle 3 yaşa kadar teşhis ediliyor. Otizm ve Asperger sendromu gibi otizm bağlantılı hastalıklar ABD’de her 150 çocuktan birinde görülüyor.

 

Paylaş

Yorumlar