Bebeğim 1 yaşında

Ne kadar büyüdü değil mi? İlk adımlar, ilk sözcükler, ilk oyunlar…
Hepsini ne büyük sevinçle ve hayretle karşıladınız! Bebeğinizin yürümeye başlaması hem sizin hem de onun hayatında büyük değişiklik. Dengesini bulabilmek için kol ve bacaklarını iyice açıp yalpalayarak yürümesi sizi hep gülümsetecek. Yürümesiyle birlikte sürekli artan hareketliliğiyle sizi de peşinden koşturacak. Bu arada size küçük bir ipucu: Evde çocuğunuzun ayakkabısız dolaşması daha rahat yürümesini sağlar.

Bebeğinizin yürümeye başlamasıyla birlikte sizi bekleyen zorluklar artıyor. Nasıl mı? Öncelikle yürümeye yeni başlayan çocuğunuz, kendi başına her yere gitmek isteyecek. Etrafında gördüğü her nesne keşfedilecek yeni bir oyuncak onun için. Bu nedenle gözünüzü ondan ayırmamalı, her zamankinden daha dikkatli ve tabii ki enerjik olmalısınız. Ayrıca evinizde onun için tehlike yaratacak eşyaları ortadan kaldırmanızda yarar var. Elektronik ve kırılabilecek şeyleri ortadan kaldırmalı, yerlerdeki kabloları ulaşamayacağı bir yere koymalı ve prizlerin üstlerini kapatmalısınız. Çocuğunuz için tehlike oluşturan çekmecelere, dolaplara ve kapılara çocuk kilidi takmayı da unutmamalısınız. Ev düzeninizi gözden geçirip onun için tehlikeyi minumuma indirmelisiniz.

Bebeğinizi yürüme konusunda cesaretlendirmek için bazı oyuncaklardan yararlanabilirsiniz. Onu ayakta durmaya teşvik edecek veya acemi adımlarla peşinden yürümek isteyeceği hareketli oyuncaklar onun için teşvik edici olacaktır.

Paylaş

Yorumlar