Annelik zekayı geliştiriyor

Hamilelerin belli bir fonksiyon kaybı yaşadıkları için gebelik boyunca "bebek beyni" denilen bir sürece girdiğini söyleyen uzmanlar, bu durumun karşılarına çıkacak yeni durumlar ve ihtiyaçlarla baş edebilmek için, beyinlerinin annelik için kendisini yeniden programlamasından kaynaklandığını belirtiyorlar.

Meydana gelen değişimlerin hayatlarının geri kalanı boyunca devam edebileceğini, kavramsal yeteneklerini geliştirdiğini ve anneleri dejeneratif hastalıklardan koruyor. Hatta işverenlerin ayrımcılık yapmak yerine, aile sahibi kadınları tercih etmeleri tavsiyesiye ediliyor. Gebelik süresince kadınların sık sık hafıza ve mantık yürütmede problem yaşadıkları bildiriliyor.

Ancak uzmanlar ise bu sürecin geçici olduğunu ve sonrasında tam tersine fayda sağladığını söylüyor. Hatta anne olan ve olmayan hayvanların beyinlerinde yapılan incelemeler sonucunda, anne olanların beyninde yeni becerilerden kaynaklanan fiziksel bir değişme olduğunu gözlemledi.

BEYİN HÜCRELERİ BÜYÜYOR
Özellikle ebeveynlikle ilgisi bulunan beyin hücrelerinin büyüdüğünü ve diğer hücrelerle artan bir etkileşime girdiğini ortaya çıkardı. Bu durum daha iyi bir hesaplama kapasitesi sağlıyor.

Paylaş

Yorumlar