Bebekleri organik battaniye saracak

Hiçbir kimyasal madde kullanılmadan organik pamukla üretilen ilk organik battaniye, 2008 yılında piyasaya sunulacak. Bebekler için üretilen battaniyelerin, ilk etapta yurtdışında pazarlanması planlanıyor.

Tarım ilacı kullanmadan doğal yöntemlerle üretilen gıda ürünlerinin ardından organik yöntemle üretilen pamuk da tekstil sektörüne girdi. Uşak’ta faaliyet gösteren Sesli Tekstil’in Genel Müdürü Mehmet Sesli, kimyasal madde kullanmadan üretilen organik battaniyeyi piyasaya sürmeye hazırlandıklarını kaydetti. 

Sesli, şöyle devam etti: “Tarımla eş güdümlü çalışan ev testilinde çeşitli organik ürünler elde ediliyor. Sesli Tekstil olarak organik battaniye üretmeye karar verdik. Denizli’de de organik nevresim yapan firmaların olduğunu öğrendik. Şu ana kadar piyasada kimsenin organik battaniye kullanmadığını biliyoruz. Bebekler için üretilen organik battaniyeyi, Ocak 2008’den itibaren piyasaya sunacağız. İlk etapta yurt dışına pazarlamayı düşünüyoruz.”

Organik battaniye üretiminin normal ürünlere göre daha maliyetli olduğunu ifade eden Sesli, organik pamuğun yanı sıra kullanılan organik boyanın, maliyet artışına neden olduğunu belirtti. Mehmet Sesli, “Bugüne kadar çok sayıda battaniye çeşidini piyasaya sürdük. Organik battaniyenin yanı sıra anti-bakteriyel, yanmaz, akrilik, pamuk akrilik, bambu ve soya fasulyesinden malzemelerin kullanıldığı battaniyeleri de tüketiciye sunuyoruz. Bugüne kadar piyasaya sunduğumuz tüm ürünler, büyük beğeni topladı” dedi.

Sesli Tekstil’in, üretiminin yüzde 60’ını ihraç ettiğini kaydeden Genel Müdür Sesli, 2007’nin 10 aylık sürecinde 11 milyon 500 bin dolarlık ihracat yaptıklarını, yıl sonu için 15 milyon doları hedeflediklerini belirtti.

Düşük kur ve yüksek faiz politikasının, ihracata yönelik çalışan firmaların önüne set çektiğine değinen Sesli, enerji fiyatlarındaki yükselmeden de yakındı.

Kaynak: NTV

Paylaş

Yorumlar