Bebekle ilk günler için öneriler

Uzun süredir beklediğiniz an geldi ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi ne olacak?
Uzmanlar yeni çocuk sahibi olan anne ve babalara önce sakin olmalarını öneriyor. İşte bebeğinizle birlikte yeni yaşama başlarken işinize yarayacak öneriler:

• Anne-babalara ilk tavsiyemiz sakin olmaları… Bebeğinizi tanımak için zamana ihtiyacınız olacak. O yeni bir birey. Sabır, sakin bir ortam, güç, kuvvet, direnç, saygı, nezaket, sorumluluk, disiplin, dikkat, gözlem, zaman ve pratiğe ihtiyacınız var. Ayrıca mutlaka önsezilerinize kulak vermelisiniz.

• İlk zamanlarda panik yaşamak olağandır. Anne ve babalara, bunun sonsuza dek sürmeyeceğini hatırlamak isteriz. Sakinleşecek, kendine güven kazanacak ve olabileceğiniz en iyi ebeveynler olacaksınız. Ancak şimdilik beklentilerinizi azaltmalısınız. İyi ve pek de iyi sayılmayacak günler yaşayacaksınız; her ikisine de hazırlıklı olun. Mükemmelin peşinde koşmayın.

• Doğumdan bir ay önce tüm hazırlıklarınızı tamamlamış olursanız kendinizi daha hazırlıklı ve daha sakin hissedersiniz.Ve ortama daha hakim olursunuz. Bu da bebeğinizi gözlemlemeye ve tanımaya daha fazla zaman tanır. Örneğin bebeğin tüm kıyafetleri yıkanmış ütülenmiş yerleşmiş olamalı. Bezler, temzlik maddeleri hepsi yerli yerinde ihtiyaç zamanında elinizin altında bulunmalı.

• Hastaneden çıkıp eve döndüğünüzde, bebeğinizi evde bir tanıtım turuna çıkarın. Tıpkı bir turist rehberi gibi, oda oda dolaşıp tüm mekanları ve neler yaptığınızı ona anlatın. O artık evin yeni üyesi, hemde en baskın karakteri 🙂 Minik bebeğinizin bir insan olduğunu, sizi anlayıp hissettiğini unutmayın. Şu an için anlayamadığınız bir dili konuşuyor olsa da ona ismiyle hitap etmeye ve monolog değil, diyalog kurmaya özen gösterin.

• İlk günlerde, çok yakın bir-iki dost ve akraba dışında ziyaretçilerinizi uzak tutun. Yakınlarınıza nazik bir şekilde, bebeğinizle birbirinizi tanımak için biraz baş başa zamana ihtiyaç duyduğunuzu anlatın.

• Bebeğiniz kadar siz de yorgun olmalısınız. Onu yatırıp biraz dinlenin. Çoğu anne, bebeği uyumadan odadan çıkamadığını söylüyor; fakat onu yatırır yatırmaz uyumasına gerek yok. Karyolasına yatırıp sizinde kendinize dinlenme fırsatları yaratmanız gerekiyor.

• Bebeklerin doğum şokunu atlatmaları birkaç gün alır. Şayet minik yavrunuz melek gibi görünüyorsa, bunun fırtına öncesi sessizlik olabileceğini aklınızda tutun.

• Rutin bir düzen sağlayın. Unutmayın ki hepimiz önümüzü görebilmek isteriz ve güvenilir bir ortama ihtiyaç duyarız.

• Bebeğinizi uykuya yatırırken kundaklayın. Bu şekilde ilgisini dağıtacak, hatta kendi kendilerini korkutacak el-kol hareketlerini engellersiniz. Gündüz uykusu sırasında görsel uyarıcılardan uzak olmalarını sağlayın.

• Bebeğinizle konuşun. Ne dediğinizi anlamasalar da, ses tonunuzu ve sıcaklığınızı anlarlar.

• Ne ekerseniz onu biçeceğinizi unutmayın. Bebeğinizin ne şekilde uykuya dalmasını istiyorsanız o şekilde alıştırın, tabii kendinizi de bu plana dahil edin.

• Hatalı alışkanlıkları yıkmak yalnızca üç gününüzü alır. Hata yapmaktan kormayın. En doğru yolu İstediğiniz şekilde alıştıramadıysanız dahi üç gün üç geceden sonra yeni alışkanlığı oturtabilirsiniz.

• Bebeğiniz yatağına yatırdığınız zaman ağlıyorsa, pek çok uzmanın dediğinin aksine, ağlaması geçinceye dek onu bırakmayın. Geri dönün ve onu yatıştırın. Onun tek güveni sizsiniz. 

Mutlu günler sizinle olsun..
 

Paylaş

Yorumlar