Evlilik konuşmanın altın kuralları

"Uzun zamandır beraberseniz ve o, size, beklediğiniz soruyu sorup, ilişkinin bir adım ileriye gitmesini sağlamıyorsa, istediğinizi elde edebil¬mek için onunla ciddi bir konuşma yapmanız gerekebilir" diyor The Ultimate Compatibility Quiz (Mükemmel Uyum Testi) adlı kitabın yazarı ve İlişki uzmanı Dr. Krista Bloom. Çoğunuzun bildiği üzere, erkekler sonsuza kadar beraber olma düşüncesi karşısında çoğu zaman çekingen ve hatta korkak davranırlar. O yüzden, yapacağınız konuşmanın gerçekten çok hassas bir konuda olacağını bilmelisiniz.

Konuyu ne zaman açmalısınız?
Her çiftin ilişkisi farklı şekilde ilerler, o yüzden de, "şu kadar zaman sonra bu konuşmayı yapmanız gerekir" diye bir kural yoktur. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı gizli kurallar vardır. Dört ya da beş aydır birlikteyseniz, nasıl bir yüzük istediğiniz hakkında konuşmanız çok yersiz olacaktır. Bu noktada, hâlâ birbirinizi tanıma aşamasında olduğunuzdan, böyle bir konuyu açmak onu korkutabilir. Öte yandan, bunu konuşmak için yıllarca beklemeniz de, hiç gerçekçi değildir. "Bir yıldır ciddi ve tek eşli bir ilişki yaşıyorsanız, onunla geleceğiniz hakkında konuşmanız mantıklı olabilir" diyor Bloom.

Nasıl konuşabilirsiniz?
Dikkatli olmazsanız, yapacağınız konuşma onun kendisini kapana kıstırılmış ve tehdit altında hissetmesine neden olabilir. Onu korkutmamak için, kararlı ancak sakin bir tutum içerisinde olmanız çok önemlidir.

Evlilik konusunun sık sık kafanızı oyaladığını fark ettiğiniz anda, onunla konuşup kendinizi rahatlatmanız en doğru yöntemdir. "Hisleriniz sizi esir alana kadar beklerseniz, ister istemez konuşurken sabırsızlığınızı belli eder ve onun sizi daha fazla dinlememesine neden olursunuz" diyor Finally! How To Stop Dating Losers Forever (İlişki Yaşamayı Bilmeyen Erkeklerden Kaçmanın Yöntemleri) adlı kitabın yazarı Dr. Anthony Riche. Kafanızda düğün çanları çalmaya başladığı zaman, sakin bir yemek ortamı gibi stresten uzak bir zamanda onunla konuşabilirsiniz.

Konuşurken lafı dolandırmadan, direkt olmaya gayret edin. "Erkekler üstü kapalı sözleri anlamak konusunda çok başarılı değildirler. Ne istediğinizi açıkça söylemeniz, en iyi sonucu almanıza yardımcı olabilir" diyor Bloom. Onu kocanız olarak hayal ettiği nizi söyleyin ve onun da aklında böyle bir şey olup olmadığını bilmek istediğinizi anlatın. "Seninle beraber olmaktan çok mutluyum ve ilişkimizi bîr adım ileriye taşımak istiyorum. Sen de benim gibi düşünüyor musun?" diye sormayı deneyebilirsiniz.

Ne zaman geri adım atmalısınız?
Ona konuyu açar açmaz size evlilik teklif etmesini ümit ediyor olabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki, siz bu konuyu uzun zamandır düşünüyorsunuz ve enine boyuna kafanızda tartma fırsatınız oldu.

Öte yandan onun içinse henüz çok yeni bir konu. “Evlilik hakkında düşünmesi için ona birkaç hafta izin verin" diye öneriyor Riche. Bu konuyu tekrar konuşmak için kendi aranızda bir tarih belirleyebilirsiniz. Ancak o tarih gelene kadar konuyu bir daha hiç açmayın.

Sevgiliniz karar verdiğinde, sonrasında nasıl hareket edeceğiniz size kalmıştır. "Bir erkeğin size evlenme teklif etmesini sağlayabilirsiniz ama bunu ona zorla yaptıramazsınız. Eğer gerçekten hazır değilse, onu bekleme veya arkanızı dönüp gitme kararı için düşünme sırası sizde" diye ekliyor Bloom.

Paylaş

Yorumlar