Dondurulmuş Gıdalar Hazırlamak

Dondurulmuş gıdalar mevsiminde dondurularak bir sonraki mevsimde de taze tüketime olanak sağlarken, pratikliğiyle de hayatımızı kolaylaştırıyor. Uzmanlar dondurulmuş gıdaları önerirken, saklama koşullarından kullanımına kadar birçok konuya dikkat çekerek bilinçli tüketime yardımcı oluyor.

Peki nelere dikkat etmeliyiz?

-Marketlerden satın almaya karar verdiğimiz dondurulmuş gıdaları sepetimize en son doldurmalıyız.
-Aldığımız ürünlerin saklama koşulları derin dondurucumuzun sıcaklık ayarına göre değişiklik gösteriyor. Bir besin -4 derecede 1hafta süreyle saklanabilirken, -12 derecede 1 ay, -18 dercede ise 3 ay (son kullanma tarihine) kadar zarar görmeden saklayabiliriz.

Dondurulmuş gıdalar nasıl hazırlanır?

-Öncelikle mevsiminin besini olmasına, taze olmasına dikkat etmeliyiz.
-Besinlerin tazeliği kadar iyice temizlenmiş olmasının önemini unutmayalım. Ayıklayıp, temizliğinden emin oluncaya kadar işlemimizi devam ederek amacımıza ulaşabiliriz. Unutmayalım ki besin bekleme süresini bizim son bıraktığımız halde geçirmeye devam edecek.
-Besinleri dondururken çiğ saklanmaktansa haşlanmış olarak saklanması çok daha sağlıklı olacaktır.
-Haşlama işlemini gerçekleştirdikten sonra süzerek besini buzlu suyun içine atmak kendi imkanlarımızla şoklama işlemini gerçekleştirmiş olmamızı sağlayacaktır.
-Sonrasın da bir tepsi içine yerleştirdiğimiz havlu üzerinde şokladığımız besini tek sıra yerleştirip üzerine de bir havlu koyarak ıslaklığını almamız gerekir.
-Artık besinlerimiz dondurulmaya hazır. Tek kullanımlık miktarlara ayırarak poşetleyip derin dondurucumuza yerleştirebiliriz. İhtiyacımızda elimizin altında bulunan, taze sağlıklı ve pratik besinlerimiz hazır.

Dondurulmuş gıdalar çözünürken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Dondurma işlemi sebze meyve ve haşlanmış baklagillerin kalitesini, koku, tat ve besin değerini koruyan en iyi saklama şeklidir. Bu işlem ile Kimyasal ve biokimyasal değişimler en aza indirilerek doğal haliyle korunmuş olur. Dondurma işlemi sayesinde besinlerin içerisinde bulunan su, buz kristallerine dönüştüğünden bozulmasını sağlayan mikroorganizmalar yaşayacakları ortam bulamamaktadır.
-Dondurulmuş gıdalar kullanılmak istenildiğinde, bizlere oldukça tanıdık gelen; oda sıcaklığında bekletme, buharda tutma, kalorifer üstünde bekletme, güneş tutma gibi yöntemler mikro organizmaların üremeye geçecekleri ortamı oluşturduğundan oldukça sakıncalıdır. Sonuçları gıda zehirlenmesine kadar gidebilmektedir. Buzdolabının iç rafında bekletmek yada mikrodalga da çözdürmek doğru olacaktır.
-Çözülen gıdalar hemen pişirilmeli ve kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.

Paylaş

Yorumlar