Maaşınız aynı olsa da yaşamınızın kalitesi düşmesin

Ay başında ayın sonunu düşünmeye başlıyorsanız aşağıdaki verileri dikkate alın, kontrolü ele alın!

Yaşamsal İhtiyaçlar

Maaşınızı aldığınızda önceliklerinizi belirleyin, varsa kira, faturalar, yiyecek alışverişi ve yol masrafı gibi yaşamsal ihtiyaçlarınız için gerekli parayı hesaplayıp bir köşeye ayırın. Kalan paranınnın yüzde 10'unu tekrar ayırın. Bu yüzde 10'luk kısım için bankada bir hesap açın. Bu işi bir angarya gibi görmeyin ve aslında bütçenizi pek de etkilemeyecek bu minik tasarrufu uygulamaya geçirin.

Bu aydan itibaren her ay ana masraflar çıktıktan sonra hesapladığınız bu miktarı bankaya yatırın ve unutun. Paranın geri kalanını dörde bölün. Elinizde kalan para miktarı bir haftada harcamanız gereken miktardır. Böylece ay sonunu nasıl getireceğiniz konusunda strese girmenize de gerek kalmayacak. Yeter ki harcamalarınız, yaptığınız bu haftalık hesaba sadık kalsın ve diğer haftanın hesabıyla karışmasın.

Güzellik Harcamaları

Manikür, pedikür, kuaför, spor salonu ve kozmetik alışverişi gibi masraflar hesaplandığında bir kadının maaşının neredeyse üçte birini güzellik harcamalarına ayırdığı bir gerçek. Dış görünüşünüzden ödün vermenizi söylemiyoruz elbette; ancak bu işi daha ucuza çıkarmak her zaman mümkün, öncelikle kozmetik alışverişleriniz için, ekonomik fiyatlarıyla dünya çapında ün salmış www.strawberrynet.com'a bir tıklamanızı öneriyoruz.

Kuaför masraflarınızı boya gibi gerekli işlemler dışında kısmaya çalışın. Saçlarınızı düzleştirmek ya da kıvrımlar vermek için ihtiyacınıza uygun saç şekillendirici makinelerden birini alabilirsiniz. Ayrıca ayda iki kez manikür ve pediküre gitmek yeterlidir. El ve ayaklarınız için sürekli nemlendirici kullanırsanız, düzgün görünümlerini daha uzun korumuş olursunuz. Bunun yanı sıra tırnak diplerinize besleyici bir kremle masaj yapmak da el ve ayak bakımınızın ömrünü uzatır. Spor salonu üyeliğinizi ise yaz aylarında askıya alıp açık hava aktiviteleri ile form tutmayı deneyebilirsiniz.

Kültür-Sanat Dünyası

Bir kitap kurdu musunuz? Öyleyse sizin gibi kitaplarla haşır neşir olan arkadaşlarınız da vardır. Onlarla değiş tokuş usulüne gidin. Çok satan ve yeni çıkanlar listesini sürekli takip edip kitaplığını güncel tutmaya çalışanlardansanız, zaman zaman mağaza fiyatı üzerinden %50’lere varabilen indirimlerle satış yapan online alışveriş sitelerine mutlaka göz atın. Üstelik site yalnız kitap için değil, CD ve DVD gibi ihtiyaçlar için de avantajlı fiyatlar sunan birçok alternatif var.

Sinema tutkunuz için de indirimli seanslara gitmeye çalışın. Bunlar genelde sabah erken saatte olan gösterimler, çalışma saatlerinizi uydurabiliyorsanız şanslısınız. Konser gibi aktivitelerden erken haberdar olursanız biletlerinizi daha uygun fiyatlara bulabilme şansınız da artıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın sitesi www.iksv.org ve indirimli online bilet satan siteler, sanat faaliyetlerini takip edebileceğiniz adresler. Kültür turu müdavimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın müze kartı avantajından mutlaka faydalanmalı. Türkiye genelinde 300'ün üzerinde müze ve ören yerine ücretsiz giriş sağlayan bu kart sadece 20 YTL.

İlk Haftaya Dikkat

Maaşın en büyük kısmının, alındığı hafta içerisinde harcandığı yapılan araştırmaların kanıtladığı bir gerçek. Dolayısıyla harcamalarınızı dikkatle dizginlemeniz gereken zaman dilimi de bu hafta. Hiç bitmeyecek gibi gelen maaşınızı ilk hafta pervasızca harcamaya başlayıp, ikinci haftanın ortasında kemer sıkma politikasına gideceğinize; ilk haftayı daha dingin yaşamaya çalışın.

Maaşınızı alır almaz arkadaşlarınızla gece turu planları yapmayın. Bu hafta içinde dışarıda yemek sözü vermektense akşam yemeği zamanınızı evinizde geçirmeye çalışın. Elbette tüm ay boyunca çalışıp maaşınızı aldınız ve küçük şımarıklıklar yapmak sizin de hakkınız. Ancak tüm "sosyal kelebek" aktivitelerinizi bir haftaya sığdırıp, maaşınızı aldıktan 10 gün sonra parasız kalmanın sıkıntısını yaşayacak olan da sizsiniz ve istediğinizin bu olmadığını biliyoruz.

Kendinize Sorun

Kendinize yeni bir hediye vermeden önce üzerine birkaç dakika daha harcamanızı öneriyoruz. Canımız sıkıldığında satın alma eğilimlerimiz artıyor. Demek ki tasarruf için mutlu olmanın başka yollarını aramak zorundayız.

Elinizi uzatıp satın almaya yeltendiğiniz her parça için birkaç dakika daha durup, buna gerçekte ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun. Bunu o an almış olmak ve de rahatlamış hissetmek adına mı alıyorsunuz, yoksa satın alacağanız şey, ihtiyacınız olan ve bütçeniz açısından da bir fırsat olarak nitelendirebileceğiniz pahada bir şey mi? Sorunun cevabına göre ya kasaya ya da çıkış kapısına ilerleyin.

Üç Gün Kuralı

Kredi kartı ile alışveriş yapmak nakit para ile yapmaktan her zaman daha kolaydır. Elimizden çıkan para miktarını görmeyince, ekstre ödemesini yapacağımız bir dahaki ayın da hiç gelmeyeceğini sanarak kartı uzatıveririz kasa görevlisine. İşte üç gün kuralı, bu gibi durumlarda kullanmak için.

Satın almak istediğiniz her ne ise kararınızı verdikten sonra mağazadan çıkın ve bu üç günü o ürünün aklınızda ne kadar yer ettiğini tespit etmek için kullanın. Gerçekten istiyorsanız ertesi gün kendinizle savaşıyor olabilirsiniz ya da satın alma arzunuzu akşama kadar yitirebilirsiniz. Dolayısıyla bu minik test işe yarıyor.

Ancak giysi ve ayakkabı gibi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda üç gün testinin indirim dönemlerinde uygulanmasının pek doğru olmadığını belirtmekte fayda var. İndirim dönemlerinde ürün daha elinizdeyken üzerinde birkaç çift göz daha olabileceği gerçeğini düşündüğümüz için söylüyoruz. Ancak indirimlerin de tuzak zamanlar olduğunu ve ihtiyaç dışı harcamalara çanak tuttuğunu hatırlatalım. Hem kendiniz hem bütçeniz için, bilinçli alışveriş yapmaya özen gösterin.

Ucuza İletişim

Cep telefonlarını internet üzerinden chat için kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Siz de bunlardan biriyseniz, faturanızın tutarına pek de olumlu katkısı olmadığını fark etmişsinizdir. Bilgisayar üzerinden bağlantı kurduğunuzda ödeme yapmazken neden ekstra ödeyip cep telefonunuzun küçük tuşları arasında sek sek oynayasınız ki? Bilgisayarınızın internet bağlantısı için ne de olsa bir miktar ödüyorsunuz. Bırakın chat alışkanlığınızın faturada bu miktarın içinde olsun.

Bu arada telefon faturanızı biraz daha rahatlatmak için hattınızın müşteri temsilcilerinden son tarife kampanyalarına dair güncel haberleri de almayı unutmayın. Varlığından haberdar olmadığınız bu güncel kampanyalar, faturanızın tutarını aşağıya çekecektir

Paylaş

Yorumlar