Haftasonu kaçamağı İstanbula yakın cennetler – Kıyıköy

Kırklareli’ne bağlı çok şirin ve güzel bir mekan Kıyıköy. Istranca Dağları’ndan gelen akarsuların yeşerttiği olağan üstü doğası, enfes koyları ve leziz balıklarla bu belde, ziyaretçilerine her zaman rüya gibi bir tatil yaşatıyor.

Kıyıköy tarih boyunca Lidyalılar, Traklar, Persler, İskitler, Medler ve Ceneviz Kolonileri gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Adı tarihe “Roma’yı yakan adam” olarak geçen ve Trakya valisiyken Kıyıköy’e sayfiyeye gelen ünlü şahsiyet Neron da bu beldeyle anılıyor. Tarihin birçok döneminin önemli bir tanığı olan Kıyıköy’de, Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini günümüzde dahi görmek mümkün. İmparator Jüstinyen zamanında yapılan ve halen ayakta duran surlar bize, beldenin bir kale olarak kullanıldığının ipuçlarını veriyor. Bölgenin yine Jüstinyen döneminden kalma bir diğer tarihi yapısı ise Aya Nikola manastırı. Fakat manastır, günümüzde bakımsız ve korumasız bir durumda, kaderine terk edilmiş bir halde bölge turizminin gelişmesiyle birlikte fark edilmeyi bekliyor. Kıyıköy’ün bu tarihi yapı ve kalıntıları arasında gezen misafirler, asırlar öncesinin o muhteşem havasını görme şansı yakalıyor.

Kıyıköy’de Görülecek Mekanlar

Kıyıköy nev-i şahsına münhasır bir yer olduğundan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve asırlar öncesinden günümüze ulaşabilmiştir. Özellikle tarihe biraz olsun merakınız varsa burayı ziyaret ettiğinizde bu yerleri mutlaka gezmelisiniz. Ancak Kıyıköy’de gezebileceğiniz yerler ve yapabileceğiniz aktiviteler tabi ki bunlarla sınırlı değil. Doğasıyla, yeşiliyle, deniziyle, havasıyla ve suyuyla muhteşem bir yer olan Kıyıköy’de, dilerseniz denize de girebilirsiniz. Bunun için birçok seçenek sunan bu beldenin, hemen iki yanında yer alan kumsallarda denize girmeniz mümkün. Poliçe, Selvez, Panayır İskelesi koyları ise muhteşem doğasıyla bölgeye yürüyüş mesafesinde sizleri bekliyor. Ancak buralara aracınızla ulaşmak isterseniz, muhteşem doğa içinden giden köy yollarından önce dolana dolana Kışlacık Köyü’ne ulaşmalı ve ardından bu koylara sapan yolları kaçırmamalısınız. Ayrıca Tekirdağ-Kırklareli sınırını oluşturan bir derenin hemen ağzında bulunan Kastro Koyu, Tekirdağ’a bağlı olmasına rağmen Kıyıköy’le anılıyor ve Trakya’nın tek doğal yaşlı karaçam ormanına ev sahipliği yapıyor.

Sizde İstanbul'un stresinden, sıkışık trafiğinden sıkılmış ve haftasonu ufacıkta olsa bir nefes alma ihtiyacı duyuyorsanız hem yakın, hemde doğayla içiçe bir tatil için Kıyıköy en ideal tercih olacaktır.

Paylaş

Yorumlar