Minimalist evler bitiyor şimdiki moda hippi tarzı

Mevsim değişiyor, evlerimizde de kıyafetlerimizde ve görüntümüzde olduğu gibi değişiklik yapmak için dayanılmaz bir istek duyuyoruz şu aralar. Evde yeniliğe girişmeden önce bilmeniz gereken bazı noktalar var…

Mesela bu senenin dekorasyon eğilimlerinde geriye dönüş söz konusu. 70’lerin plastik objeleri yine başköşede ama doğal malzemeler, etnik objeler, tahta eşyalar ve doğal renkler de etkisini hissettiriyor. İşte, evini trendlere uygun bir hale getirmek, yenilemek isteyenlere ev modası.

Evin her alanı için farklı trendlerden söz etmek mümkün. Farklı kültürlerden, farklı zamanlardan ayrı ayrı etkileniyor evler. 2005 itibariyle evlerin nasıl görüneceğini kısaca şöyle özetleyebiliriz: Geçmiş yılların dekorasyon çizgileri yeniden karşımıza çıkıyor, evlerde eskiye dönüş yaşanıyor. Minimalizmin etkisinin iyice zayıfladığı, renklerin yeniden ortaya çıktığı hippi evler ağırlığını koyuyor dekorasyon dünyasına.

Hazır giyimdeki trendlerin dekorasyonu da etkisi altına aldığı bir dönem bu. Etnik-otantik tarz, doğal malzemeler, doğal renkler evlerde de baş köşeye kurulacak. Minimalizmden sıkılanların alternatifi 1970’lere dönüş akımı da, rengarenk plastik objeleri, geometrik şekilleri evlere taşıyor.

Doğal malzemelerden yapılmış objeler özellikle bahçeli, müstakil evlere çok yakışıyor. Hasır sepetler, hasır koltuklar, ahşap sandalyeler, vazolar, küllükler yazlık evlerde olduğu kadar, evde doğallık ve rahatlık isteyen şehir insanlarının da tercihi. Cilasız bile kullanılan ahşap mobilyalara metal veya cam malzeme eşlik ediyor. Bahçeniz yoksa balkonunuza alacağınız bu tarz bir masa-sandalye takımı veya küçük ahşap objelerle de deniz kıyısında bir yazlık veya dağ kulübesi etkisi yaratabilirsiniz.

1960 ve 70’lerin bol detaylı, aksesuvarlı, rengarenk, karışık dekorasyon modası minimalizme savaş açmış durumda. Retro tarzdaki küçük aksesuvarlarla, fazla masraf yapmadan evinizi eğlenceli, neşeli, enerjik bir ortama dönüştürebilirsiniz. Canlı renklerdeki ev eşyalarını seviyorsanız, bu tarzda istemediğiniz kadar çok çeşit bulabileceğiniz mağazalar var. Lolipop gibi görünen şeffaf malzemeden yapılmış sandalye, masa, sehpa, kutular, çerçeve, kitaplık, CD’lik ve süs objeleri ilk göze çarpanlar. Philippe Starck bile son dönemde pleksiglastan yapılmış objeleriyle tasarım dünyasına şok üstüne şok yatıyor.

Geçen yaz kıyafetlerimizin en popüler deseni olan puantiye bu sene evleri terk edecek gibi görünmüyor. Plastik sandalye ve sehpalardan, tabak-çanak, çatal bıçak gibi mutfak eşyalarından, küçük elektrikli aletlere, puflardan abajura her şeyin puantiyelisi var. Son yıllarda sade çizgiler ve tek renkli modeller ilgi görse de, her dönemin vazgeçilmezi çiçekli tabaklar da popülerliğini geri kazandı.

Mobilyalarda değişik geometrik şekiller ve tek renkli kaplamalar çok moda. Büyük minderli, geniş ve uzun kanepelerde ise hálá açık renkler daha çok tercih ediliyor.

Banyoda asimetri

Genellikle banyoların istediğimiz kadar geniş olmadığından şikayet ederiz. Son yıllarda banyonun her metrekaresinin değerlendirilmesine yönelik tasarımlar yapılıyor. Köşelerin, kolon yanlarının kullanım alanına dahil edilmesi için yeniden tasarlanan armatürler, küvet ve lavabolarda asimetrik şekiller ağırlıkta. Diş fırçalığı, sabunluk, havluluk, tuvalet kağıtlığı gibi aksesuvarlar da ağırlıklı olarak buzlu cam ve gümüş veya altın renkli metalden yapılıyor. Banyo eşyalarının her zaman değiştirilemediğini göz önüne alırsak en sağlam ve banyonuz için en işlevsel olacak eşyaları seçmeye dikkat etmek gerek.

Kadifenin kışı andıran bir imajı olsa da, kadife ev tekstili ve döşemelik üreten markaların ilkbahar-yaz koleksiyonlarının hepsinde çıkıyor karşımıza. Kadifeyi sevmiyorum diyorsanız, ipek kadifeden bir yastık, koltuğun üzerine küçük bir kadife şal atabilirsiniz. Döşemelik ve perdelik kadifelerde klasik desenler egemenliğini koruyor. Mavi, yeşil, fuşya ve bordo kadifeye en çok yakışan renkler.

Döşemelik ve ev tekstilinde ham ketenler, doğal elyaf ve lifli kumaşlar da kullanılıyor. Bunlar, doğal malzemelerden şaşmayanların tercihi. Tabii ki kemik, bej ve kahve gibi toprak tonları popüler. Perdelik olarak karşımıza çıkan ipek, döşemelikte de sıkça tercih ediliyor.

Yeşil perdeleri yatak odası, kırmızı bordo tonlarını mutfak ve çocuk odalarında, çalışma ve oturma odalarında sarı renkli perdeleri tercih edebilirsiniz.

Ev eşyalarının ömrünü uzatın

Tüvit ve kadifeden yastıklara, örtülere sadece kuru temizleme yapın. Yün yastıkları düşük ısıda yün şampuanıyla yıkayın, sıkmayın, sererek kurutun.

Koltukları direkt güneş ışığına maruz bırakmayın. Deterjan kullanmayın ve tozunu elektrikli süpürgeyle alın.

Halınızı sadece elektrik süpürgesiyle temizleyin. Çırpmayın, silkelemeyin ve yıkamayın. Deterjan gibi kimyasal maddeler halıyı temizlemez, zarar verir.

Paylaş

Yorumlar