Sağlıklı saçlar için doğru yıkama yöntemleri

Saç bakımının ilk aşaması saçların yıkanmasıdır. Bu konuda da sizin için önerilerimiz var…

Şampuanın seçimi kadar uygulanması da önemlidir. Kuaföre gidip saçınızı yıkadığınızda kafanızın ne kadar rahatladığını ve saçlarınızın ne kadar temiz olduğunu hissedersiniz. Siz de kendi saçınızı böyle yıkayabilir, büyük bir rahatlama hissedebilirsiniz. Işte size şampuanı nasıl uygulayacağınıza dair birkaç öneri:

Yıkama işlemine başlamadan önce, saçınızı mutlaka fırçalayın.Böylece saçınız birikmiş olan tozlardan arınacak ve şampuanın etkisi artacaktır.

Şampuanı saçınıza uygulamadan önce avucunuza dökün.

Şampuanlama sırasında, tırnaklarınızı değil, parmak uçlarınızı kullanın. Parmak uçlarınızla saç derinize hafif masajlar yaparak kan dolaşımını hızlandırın.

Saçınızı, şampuanlıyken, seyrek dişli bir tarakla tarayın.

Ilık suyla bolca durulayın.

İyice durulandıktan sonra, parlaklık kazandırmak için diplerden uçlara soğuk su tutun.
 

Ekstra ip uçları 😉

Saçlarınızı yatmadan önce yıkayın

Yatmadan önce saçllarınızı yıkamanız en doğrusudur. Kurutma makinesinide bırakın bir köşeye. Havlu ile nemini mümkün olduğunca alın. Bırakın saçlarınız normal havada aheste aheste kurusun. Hatta sabah kalktığınızda dalgalanmış saçlarınızı gördüğünüzde bütün günü bu şekilde geçirmeye karar verebilir, saçlarınız için ekstra bir uğraştan kurtulabilirsiniz.

 

Hergün saçlarınızı yıkamayın!

Hem size işkence, hem saçlarınıza.. Kıymayın onlara, bir nebze yağlanması iyidir hatta. Saçınızı besler ve doğal dengesini korur. Haftada 2-3 kez yıkamak yeterli. Yağlı görünümünden şikayetçiyseniz işte size büyük sır 'kuru şampuan' mutlaka deneyin. Vazgeçilmez ürününüz olacak.   

 

Ürün değiştirin

4-6 haftada bir şampuan ve saç kreminizi değiştirmek mucize gibi bir etki bırakır. Saçınıza uygun olanı tercih edin yeter.

 

2 Kez köpürtün

Saçınızı yıkarken, ilk yıkama kirden ve yağdan arınmayı sağlar. Ancak ikinci yıkamada temiz saça kavuşursuznuz. Fazlası zaten zarar.

 

Ilık duşlar alın

Sıcak su saçlarınıza, saç maşaları ve kuvvetli sıcak fönlerde olduğu gibi zarar verir. Saçınız düşündüğünüzden daha duyarlıdır. Sıcak su ile yıkadığınızda saçınız kendini korumaya alır ve doğal yapısını koruyabilmek için aşırı yağlanma ile yanıt verir. Bu kısır döngüye girmeyin hatta işe saçınızla barışarak bu maddeden başlayın.

Paylaş

Yorumlar