Kepek sorununun kaynağı

Kepeğe neden olan mantarın ortaya çıkmasının sebepleri belirlendi. Bu mantarın adı Globosa ve cilt yağınızdan besleniyor.

İnsan cildinden beslenen bu mantarın saçta kaşınmaya ve duruma bağlı olarak dökülmeye yani kepek oluşumuna neden olduğu belirlenmiştir.

Erkeklerin bu soruna daha fazla maruz kaldığı ve insanların yarısında bu sorun olduğu istatistiği bulunuyor.

Yağ ve yağ üreten ölü hücrelerin kalıntılarından oluşan cilt yağı (sebum), saçın ve cildin korunmasına ve Su geçirmez olmasına yarıyor, kurumasını, çatlamasını önlüyor.

Globosa mantarı insanın cilt yağına bağlı.

Şifresi çözülen globosa mantarının sadece 4 bin 285 genden oluştuğu ve insan gen sayısının 300'de biri sayısına sahip en basit organizmalardan biri olduğu anlaşılırken, bu mantarın, yaşam için temel olan kendi yağ asitlerini üretme yeteneği bulunmadığı ve bu nedenle insan cilt yağına bağımlı olduğu belirlendi.

bu fungusun 'lipase' adlı bir Enzim üreterek kepeğe neden olduğunu, mantarın sebumu (cilt yağını) parçalamak için lipase adlı Enzimi kullandığını ve böylece oleik Asit denilen bir Madde ürettiğini tespit ettiler.

Bunun derinin en üst katmanına girdiği ve deri hücrelerinin hassas ciltlerde daha hızlı bozulmasını tetikleyerek kepeğe neden olduğu ortaya çıktı.

Fungusun sekiz çeşit lipase ürettiği ve bunların her birinin proteininin yeni kepek tedavisi ilaçları geliştirilmesi için hedeflenebileceği düşünülüyor.

Globosa Mantarı;

Bilimadamları, 5 yıl önce globosa mantarının kepeğe yol açtığını keşfetmişlerdi. Ancak bu ana kadar üretilen medikal şampuanlar, mantar enfeksiyonunu kontrol altına alırken, hala yüzde 100 sonuç alamıyor. Dolayısıyla reklamlara artık daha dikkat etmek gerekiyor ve şampuanları bu yönden araştırmak gerekmekte.

Paylaş

Yorumlar