Göz kremi seçerken

Kozmetikteki gelişmelerden de anlayacağınız gibi göz kremleri çok yüksek teknolojiler içerir. Birkaç etikette içindekiler bölümünü dikkatle okuyun. Retinol, C vitamini, alpha-hydroxy asitleri ve daha fazlası…  
  
Doğru formül
İlk önce göz kreminizin ne yapmasını istediğinizi karar verin. Çizgileri yok eden mi, koyu renkli halkaları azaltan mı yoksa şişkinliği indiren kremlerden mi istiyorsunuz? Kuru ve hassas ciltlere uygun göz kremleri de bulabilirsiniz, bütün göz problemleriyle savaşanı da… Marketlerde birçok seçenek var.

Öncelikle içinde neler olmasını istediğinizi düşünün.

Düzgün, pürüzsüz cilt için içindekiler:
Kafein, alkol, retinol, alpha-hydroxy, asitler, bakır ve C vitamini. Kafein ve alkol kısa bir sürede gözlerinizi kurutur, gergin görünürler. Retinol, asitler, bakır ve C vitamini kolajen bölgeyi harekete geçirir ve cildin altında çalışır. Ve cildinizi içerden yenileyerek düzgün, pürüzsüz görünüme kavuştururlar.

Koyu göz halkalarını yok etmek için içindekiler:
Bunun için K vitaminine, Kojic asit ve hydroquinone ‘e ihtiyacınız vardır. K vitamini çürümeyi ve ezilmeyi önler. Doktorlar gözaltı halkalarının oluşmasının sebebinin fazla kan pompalanmasıyla gözaltında küçük morarmalar olması olarak açıklıyorlar. Kojic asit ve hydroquinone beyazlatıcı içerir ve yaşlanma lekeleri içinde kullanılır.

Sanırım biraz karıştı ama şimdi rahatlayabilirsiniz: Günümüzde birçok krem bunların tamamını içeriyor. Yani hem gözaltı halkalarını engelliyor hem de gergin bir görünüm sağlıyor.   
   
Göz çevresi kırpmalar, ovalamalar ve akmalara maruz kalır. Şimdi bu listeye deri altındaki ufak yağları ve yağ bezelerini de ekleyelim. Sanırım bunlar göz çevresi için en hassas ve en temiz korunması gereken yer denmesinin nedenini açıklıyordur. Peki, bir kremin bunu büyük ölçüde sağlaması mümkün mü? Araştırmacıların cevabı: hayır… Ama yinede ihtiyaçlarınızda ve göz tipinize en uygun kremi seçmek önemli…

Doku
İyi göz kremi açık renkli olmalı ve kolay kaymalıdır. Eğer krem kolay sürülmüyorsa o şirketten sakının. Ağır göz kremleri genelde cildi kabartır ve gözenekleri tıkar.

Jeller, kremler, serumlar
Rahatlatıcı bir jel, krem ya da serum seçerken dikkat edilecek tek kural nemlendiriyor olmasıdır.

Deneme
Göz kremleri pahalı ürünlerdir. Bir marka seçmeden önce bir dermatologa danışın. Birçok ürün ve marka varken cildiniz için en uygun olanı seçmenin en kolay yolu budur.  

Kaynak: Ten.com.tr

Paylaş

Yorumlar