Kıl Büyümesi Üzerine Etki Eden İlaçlar

Bu konu başlıca iki başlık altında incelenebilir.

  1. Sistemik etkili ilaçlar(ağız yoluyla kullanılanlar)
  2. Lokal etkili ilaçlar(krem şeklinde kullanılan ilaçlar)
 
Sistemik etkili ilaçlar  
Bu gruptaki ilaçlar genellikle hormonal bir bozukluk sonucu ortaya çıkan aşırı kıllanma durumlarında etkili olabilen ilaçlardır. Bu ilaçlar genetik yada yapısal kıllanma durumlarında işe yaramaz. Mutlaka uzman bir hekim tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Genel olarak anti androgenik ilaçlar olarak bilinen ilaçlardan en sık kullanılanları, aslında bir idrar söktürücü olan Spironolakton, anti androgenik bir hormon olan prostat büyümesi ve erkeklerde saç dökülmesinde kullanılan Finasteride, özellikle kadınların jinekolojik kökenli hormonal bozukluklarında bilhassa da polikistik over sendromunda kullanılan antiandrojen bir başka ilaç Spiroteran asetat dır. Ayrıca bir mantar ilacı olan Ketekanozol da antiadrenerjik etkisinden yararlanılarak kıllanma tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Tüm bu ilaçlar ciddi yan etki potansiyeli taşıdığından uzman doktor kontrolu altında kullanılmalıdır.  
Lokal etkili kremler  
Bu gruba giren ve piyasada çok sayıda krem bulunmaktadır. Bu kremlerin  bitkisel ekstrelerden ve kimyasal maddelerden oluştuğu ifade edilmektedir. Bu bitkisel enzimlerin kıl folikulü üzerinde büyüme engelleyici etki yaparak kıl hacmini azalattığı düşünülmektedir.Bu  kremlerin kalıcı epilasyon  etkinliğini gösteren hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bazı kişilerde kalıcı epilasyon sağlasa da çoğunda geçici kıl azalması şeklinde etki gösterirler. 

Kıl büyümesi üzerine etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış ve FDA onayı almış  tek lokal etkili ilaç vaniqadır. Türkiyede bulunmayan bu kremde ornitin decarboksilaz enzimini inhibe eden Eflornithine hidroklorid adında bir kimyasal madde bulunur. Afrika uyku hastalığı tedavisinde kullanılan anti paraziter bir ilacın kıl dökülmesi yan etkisi yaptığının gözlemlenmesi üzerine tesadüfen bulunmuş bir ilaçtır.

 
  1. Ağızdan ciddi yan etkileri nedeniyle kullanılması önerilmeyen ancak lokal krem formunun kadınlarda yüz bölgesi kıllarında % 58 oranında azalmaya neden olduğu ve seyrek olarak ciltte kuruma, kabuklanma ve acne oluşumu gibi yan etkilere yol açtığı bildirilmektedir.
  2. Sistemik yan etkilerinden dolayı geniş alanlara kullanıldığında vucuda emilerek yan etki potansiyeli oluşturduğundan dolayı sadece yüz boyun bölgesi gibi küçük alanlarda kullanılması önerilmekte olan kremin ABD de satış fiyatı bir tüp ü 100 dolar dır.

Paylaş

Yorumlar