Spor Hayatınızı Güzelleştirir

‘Bırakın Spor Yapsınlar’ kampanyasıyla, genç kızları spor yapmaya teşvik etmeye çalışan Orkid’in reklamında Voleybol Milli Takım’ı oynuyor. Takım Kaptanı Bahar Mert, bu kampanyanın hedefini anlattı… 

* Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Voleybola nerede ve nasıl başladınız? 
Bulgaristan doğumluyum. Voleybola ailemin desteğiyle başladım. Annem ve babam milli voleybolculardı. Daha sonra da voleybol antrenörlüğü yaptılar ve doğal olarak benim bu spor dalında yeteneğim olduğunu erken fark ettiler. Buna rağmen beni önce okuldaki aletli jimnastik takımına yazdırdılar. Bir sene sonra da atletizme yönlendirdiler. Şimdi anlıyorum ki asıl amaçları voleybol öncesi iyi bir altyapı oluşturmakmış. 10 yaşıma gelince annemin yanında voleybola başladım.

* Bugüne kadar hangi kulüplerde oynadınız? 
1989 yılında ailemle Türkiye’ye geldik ve voleybola Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün altyapısında devam ettim. 5 yıl burada oynadıktan sonra Ankara Vakıflar Bankası Spor Kulübü’ne transfer oldum. Ardından Almanya’da Berlin Volley Cats takımında oynadıktan sonra çocuk sahibi olmaya karar verdim. Çınar’a henüz 7 aylık hamileyken Eczacıbaşı’ndan transfer teklifi aldım ve doğumdan bir buçuk ay sonra voleybola geri döndüm. Üç yıl sonra İtalya’nın Asystel Orsola Novara takımına transfer oldum ve bu takımla dünyanın en güçlü ligi olan İtalya Ligi’nde birinciliği yaşadım. Bundan sonra da Türkiye’de şampiyonluğu hedefleyerek; Türk Telekom’a transfer oldum.

* ‘Bırakın Spor Yapsınlar’ kampanyası hakkında bilgi verir misiniz?
Bırakın Spor Yapsınlar’ aslında bir kampanyadan çok bir hareket. Tüm genç kızlarımızı spora yönlendirmek ve sporla daha iyi bir geleceğe sahip olabileceklerini anlamaları için başlatılmış bir hareket. Yani hedef, genç kızlar ve aileleri.

* Bu hareketle profesyonel sporcu sayısının artması mı hedefleniyor; amaç bu mu?
 
Hayır, amaç profesyonel sporcular yaratmak değil. Sporu bir kültür olarak kabul ettirmek, bir gereklilik olarak göstermek. Kızlarımız sporla ister amatör olarak, ister profesyonel olarak ilgilensinler ama neler kazanabileceklerini bilsinler diye yola çıkıldı. Elbette bunun sonucunda profesyonel sporcu artışı da olabilir. Bu da uluslararası arenada daha fazla başarı getirebilir. Neden olmasın?

SPOR YAPAN KIZLAR GÜZEL OLUR

* Kızların sporla neler kazanabileceğini söyleyebilir misiniz? 
Öncelikle spor, kişiyi prensip sahibi yapar, ki bence en önemli kazançlarından biridir bu. Prensip sahibi gençler önlerine koydukları hedeflere genelde başarıyla ulaşırlar. Ulaşılan hedefler, kişinin özgüvenini artırır. Artan özgüven kişinin daha fazla iletişim kurmasına, sosyal olmasına ve daha büyük başarılara imza atmasına neden olur. Tabii sporda kazanmak ya da kaybetmek de var… Tabii sporun manevi yönlerinin haricinde vücuda kazandırdıklarını da unutmayalım. Kızlarımız genç yaşlarda yaptıkları sporla gelecekte kendilerini daha sağlıklı ve fiziksel olarak daha iyi hissederler. Spor onları kötü alışkanlıklardan uzak tutacağı gibi güçlü ve güzel görünmelerini de sağlar. Spor yapanlarla yapmayanlar arasında da büyük farklar olur. Yani kısaca sporla her şey zincirleme bir şekilde gelişir ve hayatınızın yönü iyi bir şekilde çizilir. İşte bu yüzden spor bir kültür ve gereklilik olarak algılanmalıdır.

* Peki, kızlara hangi sporları önerirsiniz? 
Onlar kendilerini hangi spora daha yakın ya da yatkın hissediyorlarsa onu yapsınlar. Daha önce de söylediğim gibi; profesyonel olarak yapmasalar da olur. Mesela voleybol ve basketbol her yerde oynanabilen sporlar. Koşmak için pek çok alan var. Yazın bol bol yüzebilirler. Sitelerde oturan kızlar, eğer sitelerinde varsa halka açık tenis kortlarından yararlanabilir. Yani spor yapmamak için bir bahaneleri olmamalı.

* Takım olarak Orkid’in reklamlarında oynadınız, sizin için nasıl bir deneyimdi? 
Zaten kullandığımız ve inandığımız bir markanın reklamında oynamak zor olmadı açıkçası. Ayrıca Bayan Voleybol Milli Takımı’mızın 2003 Avrupa Şampiyonası’yla başlayan başarı serüveninin öncesinde bize ilk inanan, sponsor olarak destek veren ve hâlâ destek vermeye devam eden Orkid’in reklamlarında oynamak bizim için zevkli bir teşekkür etme şekliydi diyebiliriz. Orkid artık formamızın, takımımızın bir parçası oldu.

Paylaş

Yorumlar