Hamilelikte en ideal yaş 20-35 yaş arası

Teorik olarak son adet görme dönemine kadar her kadının, hamile kalma şansı vardır. Aslında, istediğiniz yaşta çocuk sahibi olabilmeniz mümkündür, ancak en ideal hamile kalma yaşı 20 ile 35 yaş arasıdır. 35 yaşından sonra hamile kalma oranınız giderek azalır. Bu sebeplerden dolayı, ilerleyen yaşlarınızda her zaman hamile kalmanız mümkün olmayabilir.

Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Şahin Zeteroğlu,  kariyerine önem veren kadınlarda ileri yaş hamileliklerine daha sık rastlandığını, daha çok tüp bebek uygulamaları ile bebek sahibi olabildiklerini söylüyor.

İDEAL YAŞTA HAMİLELİK ŞANSI AZDA YÜZDE 20

Hamile kalabilme oranınız hem doğal yollarla hem de tüp bebek uygulamalarında yaşınızın artmasıyla birlikte azalır. Aylık hamile kalma oranı, ideal yaş grubunda aylık yüzde 20 dolaylarındadır. Tüp bebek uygulamalarında, kadınlarda bu oran 35 yaşın altında yüzde 44 iken, 40- 42 yaş grubunda yüzde 22- 23 ve 42 yaşın üzerinde hamile kalma oranı ise yüzde 10- 12 civarındadır. Bu rakamlardan da net olarak görebileceğiniz gibi yaşınızın artması ile hamile kalma oranınızda düşme gözlenir. Burada, belirleyici olarak rol oynayan sizin yaşınızdır. Eşinizin de yaşı çocuk sahibi olmada önemli olmakla birlikte, belirleyici olarak rol oynamaz.

GEÇ YAŞTA ÇOCUK SAHİBİ OLMAK RİSKLİ

Geç yaşta çocuk sahibi olma ile ilgili riskleri iki gruba ayırabiliriz:

-İlk olarak, hamile kalabilme aşamasına kadar olan riskler
-İkinci olarak da, hamile kaldıktan sonra oluşabilecek risklerdir. İlerleyen yaşınız ile birlikte hamile kalmanız zorlaşır ve yardımcı üreme yöntemlerine ihtiyaç duyarsınız

Yaşınızın ilerlemesi ile birlikte yumurta sayınız azalır, kalitesi bozulur, döllenme oranınız ve nihayetinde embriyonuzun rahminize yerleşme oranı düşer. Aslında hamileliğinizi meydana getirecek olan parametreler, vücudunuzda yaşınızın ilerlemesi ile beraber ortaya çıkan fizyolojik değişikliklere uyum sağlar, yani bir yaşlanma sürecine girer. Hamileliğinizle birlikte vücut ağırlığınız, kan hacminiz, kalp atım sayınız, akciğer solunum kapasiteniz ve böbreklerinizin kan süzme kapasitesi artar. Bunların hepsi de ilgili organ sisteminize ek yük getirir. İlerleyen yaşınız ile beraber, bu değişiklikleri tolore etmeniz daha güç olur. İlerleyen yaşınızda, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği ve kemik erimesi gibi sistemik hastalıklarınız da daha sık görülebilir. Ayrıca, anne yaşı ile beraber özellikle down sendromu gibi bebeği ilgilendiren kromozomal anomalilerin görülme sıklığında artış meydana gelmektedir. Bu açıdan da ileri yaş hamileliklerinde, doktor takiplerinin daha hassasiyetle yapılması gerekir.

TİROİD VARSA HAMİLELİK ÖNCESİ TEDAVİ ŞART

İleri yaşlarınızda hamile kalmayı planlıyorsanız, mümkün olduğunca en erken dönemde doktorunuza başvurmalısınız. Hamileliğiniz öncesi, genel ya da sistemik hastalıklarınız değerlendirilmeli ve hem sizin hem de eşinizin ailesinin genetik geçmişi incelenmelidir. Hamile kalmadan 3 ay önce vücudunuza folik asit desteğine başlayıp, endokrinolojik açıdan kontrol edilmelisiniz. Mesela tiroid hastalığı var ise, hamileliğinizden önce tedavi görüp, ondan sonra hamile kalmanız doğru olacaktır.

GEÇ YAŞ ANNELERİ DAHA BİLİNÇLİ

İleri yaş hamileliklerinin en güzel tarafı, genelde çiftler için planlı ve istenilen hamilelikler olmalarıdır. Bu dönemlerde hayatlarınızı planlamış, kariyerinizi, işinizi bir düzene oturtmuş ve “Evet, artık çocuk sahibi olmalıyım!” aşamasına gelmiş olursunuz. Bu noktadan sonra tüm enerjinizi bebeğinize verebilecek konumdasınızdır. Bebeğinizin gelişimi ile çok yakından ilgilenir, bu konuda daha bilinçli bir yaklaşım sergiler ve ona daha çok zaman ayırırsınız.

Daha fazla bilgi için:

Alo Acıbadem 444 55 44
www.acibadem.com.tr

Paylaş

Yorumlar