Hamileler için riskli aylar

Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği (EMAS) Başkanı Dr. Sema Soysal, sıcakların etkili olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarının hamileler için riskli aylar olduğunu bildirdi.

Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Soysal, bu aylarda normal sağlıklı kişilerin bile 11.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmalarının sağlık açısından risk oluşturabileceğini vurguladı. Sosyal, sıcaktan daha fazla etkilenen hamilelerin, bu saatlerde acil durumlar dışında güneşte fazla kalmamaları gerektiğini belirtti.

Bazı hamile kadınların, uyarıları dikkate almadan bilinçsizce hareket edebildiğini ifade eden Sosyal, şunları kaydetti:

“Sıcaklarda nefes alıp-verme düzensizleşebilir. Bu yüzden oksijenin yetersiz olduğu kapalı ortamlarda hamile kadınlar fenalık geçirebilir, hatta bayılabilir. Bayılma durumunda kan akışı azalacağı için bebek de olumsuz etkilenir. Sıcakların arttığı son dönemlerde hastanede poliklinik önünde beklerken bayılan birçok hamile kadın oldu. Öğle saatlerinde dışarı çıkan hamile kadınlar, aşırı sıcak nedeniyle toplu taşıma araçları ve kapalı ortamlarda baygınlık geçiriyor.”

Soysal, özellikle hamileliği 6 ayı geçen kadınların sıcaklarda gezmemesi, kapalı ortamlarda fazla kalmaması, su kaybının fazla olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında bol meyve ve meyve suyu tüketmesi gerektiğini vurguladı.

Bu aylarda bol miktarda tüketilecek meyvenin bebeğin sağlıklı gelişimine de katkı sağlaşacağına işaret eden Soysal, “Meyvenin bol olduğu dönemdeyiz. Aslında yaz aylarının hamileleri, taze meyve ve sebze açısından şanslı.” dedi.

Paylaş

Yorumlar