Güvenlik kapıları hamileler için zararlı mı?

Günümüzde teknoloji her yanımızı sardı. Havalanları, alışveriş merkezleri, iş yerleri artık her yerde güvenlik kapıları mevcut. Hamile olanlar için bir düşünülecek sorun daha. Acaba minik bebekleri için zararlı mı bu teknolojik kapılar.
 

İçiniz rahat olsun. Her nekadar bu girişlerin zararlı olduğu düşünülerek hamileler ve küçük çocuklar tarafından kullanılmasa da bir zararı olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz.  Radyasyon içermediği için erişkin, bebek ya da rahim içindeki fetuslara bir zararı yoktur. Bu kapıların mekanizması oldukça basittir. Kapılarda insanların geçtiği cihazlar sadece manyetik alanın kapanmasına dayanan yöntemle çalışıyor. Yani radyasyon içermiyor. Üzerinizde metal bir cisim varsa manyetik alanın akımını kapattığı için ötmeye başlıyor. Tamamen masum. Valizlerin ve çantaların kontrolünü yapan cihazlar x-ray cihazlarıdır ve zararlı olan budur.

Cep telefonu, bilgisayar monitörü ve televizyon gibi, çok düşük düzeyde radyasyon içeren cihazların zararlı olduğu bilgisi de doğru sayılmaz. Cep telefonu, bilgisayar ve normal monitörlerin çok düşük düzeyde radyasyon içerdiklerini, bebek açısından ortaya konulmuş zararları bulunmadığını dile getiren Prof. Dr. Buyru, anne adaylarının röntgen ve tomografiden uzak durması gerektiğinin altını çizdi.
 

Paylaş

Yorumlar